BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem tévedés: A görögök csaltak a statisztikákkal

Amit már sokan gyanítottak, azt most tudományosan is sikerült alátámasztani: Görögország hosszú éveken keresztül csalt az államháztartási egyenlegeivel - legalábbis erre a megállapításra jutottak a német TU Ilmenau tudósai egy matematikai képlet segítségével.

A bizonyítás alapja a Benford-törvény, mely kimondja, hogy nagy számhalmazokban a számok eloszlása nem egyenletes, hanem bizonyos logaritmikus elrendeződést mutat. Ennek alapján a statisztikákban a kisebb számjeggyel kezdődő értékek sokkal gyakoribbak, mint a nagy értékek: az "1"-es számjeggyel kezdődő adatok mintegy 30 százalékkal képviseltetik magukat, a "2"-sel kezdődőek 17,6-tal, míg kilencessel csak az összes adat 4,6 százaléka kezdődik.

A törvény ismeretében a szakemberek megvizsgálták az EU-tagállamainak statisztikáit 1999 és 2009 között. Összesen 156 különböző adóssági, befektetési és kiadási adatot vizsgáltak. Az eredmények igazolták a gyanúkat: a benford-törvény szabályszerűségei alapján Görögország végzett az utolsó helyen, megerősítve a kreatív könyvelésről szóló mendemondákat.

Ezek fényében valószínűsíthető, hogy Görögország már az eurózónához való 2001-es csatlakozás idéjén is meghamisította az adatait, sőt ezek segítségével elkerült egy sor, azonnali hatályú büntetőintézkedést is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.