„A leminősítés rövidtávon sajnos jó eséllyel megtörténhet” – mondta Barta György a Világgazdaság Online-nak. A CIB Bank vezető közgazdásza szerint ha már negatív figyelőlistára helyez egy országot egy hitelminősítő, akkor nagyon valószínű, hogy meg is történik a leminősítés.
A Standard & Poor’s, a világ legnagyobb hitelminősítő ügynöksége szombaton közölte, hogy negatív figyelőlistára veszi Magyarország legalacsonyabb, még befektetésre ajánlott hitelminősítését. Az S&P negatív kilátást tartott eddig érvényben, azonban a figyelőlista ennél is erősebb jelzés.
„Nagyon markáns döntésekkel elkerülhető volna a leminősítés, azonban a kormány azt sugallja, hogy nincs szükség további lépésekre” – mondta Barta György, utalva Matolcsy György mondataira, miszerint nincs szükség új intézkedésekre.
Mi történhet Magyarországgal, ha bóvliba vágják? - Elemzők válaszolnak
„A monetáris politika nem sokat tud tenni kármentésen kívül. Elsősorban a fiskális politika volna csak képes kezelni most ezt a helyzetet” – hangsúlyozta az elemző.
Barta György kiemelte, hogy a piaci kommunikáció javítására, az IMF-fel való együttműködésre, az Széll Kálmán Tervben meglebegtetett reformok érdemi továbbvitelére, és a jegybankkal való párbeszéd javítására lenne szükség. „A kormány kommunikációja alapján erre azonban egyelőre nem látszik sok esély”.
Magyarország fundamentumai nem teljesen indokolják, hogy bóvliba kerüljön, de az S&P világos lépést tett a hitelminősítés rontásának irányába, így fontos volna a gazdaságpolitikának megelőző módon cselekednie – tette hozzá.
„Nagy esélyes van annak, hogy az S&P bóvliba minősíti Magyarországot” – mondta Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő portfólió-menedzsere hozzátette: „nem látszik, hogy a leminősítés elkerülhető lenne”.
Arra a kérdésre, hogy van-e még esélyünk elkerülni a „bóvlit” azt mondta: „a leminősítés az elmúlt időszak értékeléséről szól, ezen nagy valószínűséggel hirtelen beígért fordulattal nem lehet változtatni”.
„Főleg az úgynevezett nem ortodox gazdaságpolitikának szólhat a lépés. A piacellenes, sok esetben populista, ad hoc, kiszámíthatatlan gazdaságpolitika eredménye”, hogy negatív figyelőlistára vette Magyarországot az S&P – hangsúlyozta.
Intő példa a mai adat – folytatta Bebesy –, miszerint az adósságszint újra a GDP 80 százaléka felett áll, miközben a magán-nyugdíjpénztári vagyon átvétele az adósság csökkentése miatt történt meg, az adósság azonban mégsem csökken.
A Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint a nyugdíjpénztári vagyon átvétele ellenére rekord közelébe, 82 százalékra emelkedett a GDP-arányos (maastrichti szemléletben számolt) államadósság.
Bebesy kiemelte, lehet nem piackonform gazdaságpolitikát folytatni, de egyeztetésre, diplomáciára mindig szükség van. „Izland heterodox gazdaságpolitikát folytatott, tőkekorlátozást vezette be, a bankok veszteségeit nem vállalta át az állam, az ottani folyamatok azonban valahogyan sikeresebben alakultak, mint nálunk”.
A világ három legnagyobb hitelminősítő ügynöksége a legalacsonyabb, még befektetésre ajánlott kategóriában tartja Magyarországot, negatív kilátással. A Fitch mólt pénteken változtatta negatívra a kilátást stabilról. A kilátás a várható lépést tükrözi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.