BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csaba László: Attól nem félünk, amitől kellene

„Attól félünk, amitől nem kellene, és attól nem félünk, amitől kellene” – mondta Csaba László, közgazdász professzor.

Tartunk az euróövezet felbomlásától, amelynek az esélye minimális, vagy a recessziótól, és nem félünk a kevésbé látványos veszélyektől. Ezek közé tartozik, hogy a növekedési súlypontok áttevődtek Ázsiába az atlanti övezetből. Probléma az is, hogy a magyarországi hagyományos ágazatokban (mezőgazdaság, turizmus) nem termelődik annyi jövedelem, igazából a K+F-ben lenne jövedelemnövekedés. A K+F-igényes termékek ma már a jövedelemtermelés 80 százalékát adják a világban, mi viszont csak a GDP 1 százalékát fordítjuk K+F-re, miközben az európai átlag ennek a háromszorosa. Probléma van a minőséggel is, amelynek egyre fontosabb a szerepe, főleg a szolgáltatásokban. A kiszámíthatóság értéke is megnő ilyenkor, amikor minden bizonytalan. A beruházásoknál az is számít, hogy alacsony-e a munkabér, de a kiszámíthatóság is fontos, és ebben mi nem vagyunk jók. 

Csaba László értékelte a kormányzat teljesítményét abból a szempontból, hogy mennyire mozdítja elő a vállalkozások versenyképességét. A professzor szerint van a kormányzatban elmozdulás a gazdaságból megélők felé a szociális kiadások felől, miközben mindent felülír az ország finanszírozásának biztosítása. Jelentős eredményként kell elkönyvelni, hogy ez biztosítva van, ehhez javulást kellett felmutatni a makrogazdasági számok terén. A kormány ebből a szempontból jól teljesített. A végrehajtásban viszont sok a rögtönzés, és ez a fajta kormányzati stílus és a kényszerek együttese sok furcsa megoldáshoz vezet - mondja Csaba László.

Ez az adók tekintetében a legkézzelfoghatóbb, sokszor megmondták: a kis adókkal nem megy, de ha növekedés nincs, bevétel nincs, ilyenkor jönnek a kis adók. Ekkor fennmarad a meg nem keresett jövedelem megadóztatása – ami unikum a világban. További velejárója a kormányzati stílusnak a kiszámíthatóság hiánya.

A sokat támadott felsőoktatást védeni próbálta a professzor előadásában. "Nem a felsőoktatás gyártja a munkanélkülieket, hiába állítja ezt a kormány. Mi már ártatlanok vagyunk” – mondja Csaba László. A munkanélküliek abból a rétegből kerülnek ki, akik az általános iskolából funkcionális analfabétaként kerül ki, ezért azon kellene gondolkozni, hogyan lehetne munkára fogható embereket képezni az oktatásban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.