BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Krugman: 40 százalék az esélye, hogy jön a "mini német márka"

Az euróválság "extrém helyzet", amely alól az Európai Központi Bank sem vonhatja ki magát - véli Paul Krugman amerikai Nobel-díjas közgazdász. A Handelsblatt-nak nyilatkozva Krugman rámutatott: az Európai Központi Banknak pénzt kellene nyomtatnia és annyi olasz kötvényt vásárolnia, amennyi szükséges.

Ha ugyanis Olaszországnak adósságcsökkentést kellene megvalósítania, az eurózóna szétesne. A végén az Európai Központi Bank a szakadékba pillant, és azt mondja: feledkezzünk el minden szabályról, kötvényeket kell vásárolnunk. Meg kell állítani az Olaszország elleni rohamot, különben az egész európrojekt meghiúsul – véli Krugman. Arra a kérdésre, elképzelhető-e, hogy Németország nemet mond a további mentőcsomagok finanszírozására, Krugman leszögezte: ez az eshetőség nem valószínű, mert ennek jelentős politikai következményei lennének.

Ha ugyanis az EKB nem kapja meg a felhatalmazást, az olaszok megrohanhatják a bankokat, csődbe vihetik a pénzintézeteket, ez pedig az egész európai piacra romboló hatással lehetne. Valószínűtlen, hogy Angela Merkel ilyen kilátások mellett az euró ellen fordulna – mondta a közgazdász a Handelsblatt-nak.

Krugman úgy látja, a Görögország számára az EU által biztosított 50 százalékos adósságcsökkentés az ország tényleges gazdasági teljesítményéhez képest nem túl magas, ezért meggondolandó, hogy az adósságelengedést 70 százalékra emeljék fel. Véleménye szerint jelenleg Portugália és Írország áll fizetésképtelenség határán, Olaszország és Spanyolország azonban nem. Ha utóbbi két állam nem omlik össze a spekulánsok támadásaitól, akkor a helyzet menthető. Krugman szerint a kötvényhozamoknak nem szabad elérniük a 7 százalékot, ebben az esetben ugyanis ellehetetlenül az önálló állami finanszírozás és az EKB-nak kell közbelépnie. A közgazdász egyébként nem tartja problémának a vonatkozó uniós szerződések jelentette korlátokat, hiszen a jegybankok már korábban átlépték ez ezeket a határokat.

Krugman szerint a legrosszabb forgatókönyv, hogy Olaszország elhagyja az eurózónát, ezt követi Spanyolország és esetleg Franciaország is, ezután az euró egy fajta szűkített német márkává változna. Ennek a valószínűsége a közgazdász szerint 40 százalék.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.