BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

NGM: Magyarország nem függ mások jóindulatától, ezért kell az IMF

A Nemzetgazdasági Minisztérium mai közleményében leszögezi: a magyar gazdaság a piacról finanszírozza magát és nem függ mások jóindulatától.

A minisztérium rövid közleményt adott ki, eszerint: "a magyar gazdaság a piacról finanszírozza magát, nem függünk mások jóindulatától. Ezzel a megújulás korszaka lezárult, most a növekedés korszaka kezdődik, és ehhez minden eszközt igénybe kell vennünk. Ennek érdekében a Kormány megkezdte a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval egy olyan új megállapodás megkötéséről, amely megszorítások helyett a magyar gazdaság növekedését segíti elő. Az új megállapodás várhatóan a jövő év első hónapjaiban köttetik meg." – olvasható az NGM közleményében.

A Világgazdaság beszámolója szerint az elmúlt napok nyilatozatai után 180 fokos fordulatként értékelhető a Nemzetgazdasági Minisztérium tegnapi bejelentése, amely szerint „az IMF szokásos éves gazdaságpolitikai konzultációjának keretében megkezdjük a tárgyalásokat egy új típusú együttműködésről”. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége hétfőig tárgyal Budapesten, a közleményt megelőzően azonban a kormány tagjai cáfolták, hogy megállapodásra készülnének.

A valutaalap itteni delegációjának vezetője, Irina Ivascsenko ugyanakkor azt cáfolta, hogy bármilyen támogatással kapcsolatban megkereste volna az IMF-et a magyar kormány. Közleményében megerősíti: a valutaalap küldöttség valóban Budapesten tárgyal, ám csak az éves felülvizsgálat keretében.

Új megállapodás alatt két hitelfajtát érhet a kormány: egyik formája az úgynevezett rugalmas hitel (Flexible Credit Line, FCL), amely megállapít egy szükség esetén lehívható összeget, ám eddig legalábbis, egyik ország sem hívott még le belőle részleteket. A lengyelek esetében a központi bank tartalékát növelő, három megállapodás keretében biztosított hitel deklarált célja az volt, hogy növelje az ország védettségét a válság hatásai, illetve az instabilitás miatti spekulációs támadásokkal szemben.

A rugalmas hitelből az IMF olyan országoknak kíván forrást biztosítani, amelyeknek gazdasági alapja és gazdaságpolitikája erős, és megfelel az általánosságban elvárt feltételeknek. Nem válságkezelés, hanem elsősorban a válság megelőzése tehát a cél – jelen esetben az euróövezet perifériáján tapasztalható negatív hatásokkal szemben –, a tartaléknak szánt forrásból pedig bármikor lehívható.

A másik lehetőség az úgynevezett elővigyázatossági hitel. Ez abban különbözik a rugalmas hiteltől, hogy olyan országok számára biztosítják, amelyek gazdasága kevésbé fejlett, stabil. Ilyen megállapodást eddig Macedónia kötött a valutaalappal.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.