Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője szerint meglepő a forint gyengesége, tekintettel arra, hogy a magyar folyómérleg-egyenleg többletben van, az idén várhatóan az államháztartási mérleg is többlettel zár, és Magyarország egyike azon mindössze néhány térségi országnak, amelyek GDP-arányos államadósság-rátája csökkenni fog.
Ash szerint a problémát az jelenti, hogy a költségvetési és az adósságadatokat rövid távra szóló intézkedések javítják, köztük a nyugdíjrendszer második pillérének felszámolása és a különadók kivetése egyes üzleti szektorokra.
Az RBS vezető elemzője szerint a problémák közé tartozik az is, hogy a Széll Kálmán Terv megvalósítása a vártnál sokkal nehezebb.
A kormányt dicséret illeti a programban megfogalmazott ambícióiért - a magyar kormány a növekedés új hajtóerőire összpontosít, és a térségben kevés kormány tesz így -, a gond azonban az, hogy éppen a program radikális jellege okozhat sokkot a gazdaságban, gyengítve a növekedést és a kilábalást - írta Timothy Ash.
A kormány mindeközben a bankokkal is szembekerült a háztartások devizaadósság-problémájának megoldását célzó erőfeszítéseivel.
Az RBS elemzője szerint a magyar kormánynak gyorsan fordítania kell a jelenleg "elsöprően negatív" piaci hangulaton. A piacon megnyugvást eredményezhetne egy új elővigyázatossági megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Ash szerint e lépés megváltoztatná a piaci hangulatot, a cselekvés elmaradása esetén azonban az MNB agresszív kamatemelésre kényszerülhet a forint védelmében, amely megakasztaná a gazdasági kilábalást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.