Az idei költségvetési többlet és a jövő évi, 3 százalék alatt maradó hiány ellenére sem lát lehetőséget az Európai Bizottság arra, hogy javasolja a hazánk ellen még 2004-ben indított túlzottdeficit-eljárás megszüntetését. Ezt közölte a testület pénzügyi és gazdasági ügyekért felelős tagja, Olli Rehn tegnap annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság közölte az őszi uniós gazdasági előrejelzését. Eszerint a bizottság idén 3,6 százalékos államháztartási többletet, jövőre 2,8 százalékos deficitet vár. Ez azt jelenti, hogy Brüsszel előrejelzése szerint hazánk idén és jövőre teljesíti azt az uniós követelményt, hogy a hiány mértéke ne haladja meg a GDP három százalékát. Erre eddig még nem került sor, emiatt hazánk ellen az EU-tagságunk kezdete, 2004 óta tart a túlzottdeficit-eljárás (EDP).
Bár az idei és a jövő évi adattal hazánk teljesíti az uniós követelményt, Olli Rehn továbbra sem lát lehetőséget arra, hogy Brüsszel javasolja az EDP megszüntetését. Ennek az az oka, hogy Brüsszel szerint az idei többlet egy egyszeri tételnek, a nyugdíjpénztári vagyon állami kasszába irányításának köszönhető. Az Európa Bizottság emellett nem látja egyértelműnek az alacsony hiányszint fenntarthatóságát hosszabb távon. Ennek megfelelően Brüsszel azt várja, hogy 2013-ra már 3,7 százalékra nőhet a deficit mértéke, ami 0,7 százalékponttal már meghaladná az elvárt küszöböt.
Olli Rehn egyben azt is bejelentette, hogy Brüsszel a fenntartható államháztartási folyamatok biztosítása érdekében további intézkedéseket javasol az ország számára. Az erről szóló levelet már tegnap el is küldte hazánknak. Hasonló levelet kapott további négy tagállam (Belgium, Ciprus, Lengyelország, Málta) amelyek számára szintén az idei év volt a határidő a túlzott hiány megszüntetésére. Emellett a biztos arra is figyelmeztetett, hogy hazánk, illetve a másik négy tagállam szankciókra számíthat, ha nem teszik meg a szükséges lépéseket az államháztartás helyzetének konszolidálására.
Eddig még egyetlen tagállam ellen sem vezettek be szankciókat az EDP miatt, ha azonban arra sor kerülne, akkor az a kohéziós alapokból érkező uniós támogatások felfüggesztését jelentené. A biztos elmondta: az érintett tagországoknak december közepéig olyan büdzsét kell elfogadniuk, amelyekben „megfelelő és állandó fiskális intézkedések” szerepelnek.
A GDP-növekedéssel kapcsolatban a brüsszeli prognózis azt várja, hogy idén 1,4, jövőre pedig 0,5 százalékkal nő a gazdaság. Bár a szerdai ülésén a kormány már fontolgatta, hogy a jelenleg érvényes 1,5 százalékos 2012-es GDP-növekedési tervét 1 százalékosra módosítja, végül nem változtatott az előrejelzésen. „A kormány folyamatosan figyeli a gazdasági növekedéssel összefüggő európai prognózisokat, és érzékeli a 2012-es növekedéssel kapcsolatos változásokat az EU tagállamaiban” – fogalmazott Giró-Szász András.
A kétnapos londoni látogatáson tartózkodó Orbán Viktor a London School of Economics egyetemen tegnap délután tartott előadásában arról is beszélt: „extrém nehéz” lesz elérni a kormány által kitűzött 2012-es 1,5 százalékos GDP-növekedést. A miniszterelnök megerősítette: amíg a német kormány nem ront saját GDP-prognózisán, addig a magyar kormány sem mozdul. Orbán Viktor szerint a térség jövője abban áll, hogy feldolgozóipari kapacitásait fejleszti és ezzel ellátja egész Európa igényeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.