A pénteki francia sajtó szerint egyértelmű, hogy Olaszország és Görögország után Franciaország került a fenyegetések középpontjába. Az Európai Bizottság ugyanis csütörtökön jelezte, hogy az újabb megszorító csomag - amelyet hétfőn jelentettek be Párizsban - nem lesz elegendő ahhoz, hogy Franciaország teljesítse a 2013-as kötelezettségvállalását, azaz hogy három százalékra levigye a GDP-arányos költségvetési hiányt.
"A legjobb az lenne, ha Franciaország mielőbb további intézkedéseket jelentene be, amelyek révén tartani tudja a 2013-ra ígért deficitcélt" - fogalmazott egyértelműen Olli Rehn pénzügyi biztos az Európai Bizottság átfogó előrejelzéséről tartott brüsszeli sajtótájékoztatóján. Az Európai Bizottság ugyanis úgy látja, hogy az eurózóna második legjelentősebb országának GDP-arányos államháztartási hiánya a párizsi kormány által bejelentett intézkedések alapján még 2013-ban is legalább 5,1 százalék lesz. Az államadósság pedig növekedni fog, s két év múlva eléri a GDP 92 százalékát.
A brüsszeli figyelmeztetés azt követően hangzott el, hogy Francois Fillon kormányfő saját szavai szerint az 1945 utáni egyik legszigorúbb költségvetést jelentette be hétfőn: a 2012-re már augusztusban előirányzott 12 milliárd eurós megtakarításon felül a kormány a jövő évre további 7 milliárd eurós megtakarítást tervez, 2013-ra pedig 11,3 milliárd eurós intézkedéscsomagot vázolt fel.
"A francia költségvetés, amely a deficitet illetően eddig is a határvonalon táncolt, mostantól veszélynek számít" - kommentálta az uniós üzenetet Philippe Dessertine közgazdász a France 2 közszolgálati televízió híradójában. Hozzátette: "Franciaország valódi gondot jelent mostantól az eurózóna valamennyi országa számára".
A francia kormány egyébként jövőre egy százalékos növekedéssel számol, miközben az Európai Bizottság úgy véli, hogy 2012-ben a gazdasági fejlődés nem lesz nagyobb 0,6 százaléknál, amerikai elemzők pedig 0,6 százalékos visszaesést jeleznek előre. A francia bankokban felhalmozott görög és olasz adósság is erősíti a félelmeket, ez a hitelállomány Görögország esetében 6,1 milliárd, Olaszország esetében pedig 31 milliárd euró.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.