BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átírnák Rogánék a költségvetést

Közel száz módosító indítvány érkezett be a költségvetéshez, a kormánypárti képviselők is több tucat javaslatot adtak be. A parlamenti törvénygyár eközben tovább dübörög, adminisztrációs hibák miatt ezúttal már nem létező képviselők nevében is.

Nyomtalanul eltűnt a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényjavaslat a parlamenti napirendjéről. Az eredeti tervek szerint ezek a héten már tárgyalták volna a jegybankot szabályozó indítványt, azonban a végleges heti programból az utolsó utáni pillanatban kikerült az anyag. Sőt, a parlamenti ülés hétfőn már el is indult, amikor a napirendi tervezetben még mindig szerepelt a javaslat, csupán azt nem találhatták meg az érdeklődők, hogy mi a szövege és kinek a feladata benyújtani.

Mint megtudtuk, a munka a Nemzetgazdasági Minisztériumé lett volna, ott azonban nem tudták időben elkészíteni a javaslatot. A Fidesz-frakció sajtóosztályán úgy tájékoztatták lapunkat: a képviselőcsoport azért kérte a törvényjavaslat tárgyalásának elhalasztását, mert az előterjesztő szaktárca nem nyújtotta be az indítványt addig, amíg kellett volna. Szintén nem készült el időre a víziközművekről szóló javaslat, sem a nemzeti vagyont szabályozó törvény tervezete.

A Fidesz képviselői viszont aktívabbak voltak az NGM-nél: a költségvetéshez több tucatnyi módosító indítványt nyújtottak be csak kedden. Ezek a javaslatok azért is lehetnek különösen érdekesek, mert nem feltétlen tükrözik a párt álláspontját, sokan próbálnak így lobbizni saját városuk érdekeiért, vagy egy-egy olyan szervezetért, amihez ők is kötődnek. A frissen benyújtott javaslatokat tehát több fenntartással érdemes vizsgálni, mint egy átlagos törvényhez beadott kormánypárti módosítókat, de az összkép így is sokat sejtető.

Az önkormányzatok és az ismeretlen képviselő

Az önkormányzati törvényhez harminc módosító javaslat érkezett be a határidő előtt nem sokkal, ezek közt szerepel az is, amely a létszámhatárt 2000-ről 1500-ra szállítaná le. Az 1500 és 2000 lakos közti falvakban így a megyei kormányhivatal engedélyére lenne szükség a továbbműködésre.

A parlament éjszakába nyúlt hétfői ülésén egy újabb érdekességgel gazdagodott a néha igen kaotikus törvényhozás. Az új alkotmánnyal összefüggő törvénymódosítások közt foglalkoztak többek közt a taxi-, busz- és vasúti ármegállapítás szabályaival. Ezeket a javaslatokat a bizottsági ajánlás szerint Román Sándor terjesztette be, csakhogy ilyen nevű képviselő nincs a Parlamentben. A keddi ülésnap nyolc törvény részletes vitájáról szólt, így tárgyaltak a büdzsé átírása mellett Esztergom több városi intézményének átvételéről, az energiatörvény megváltoztatásáról, és az új önkormányzati törvényről is.


A változtatások egyik nagyobb vesztese lehet a szociális ellátás, méghozzá azért, hogy a kormány több fizetést tudjon utalni saját dolgozóinak. Kapus Krisztián javaslata például 20 millió forintot venne el a szociális ágazati fejlesztésektől, szociális szolgáltatásoktól és az ilyen programok támogatásától, és ehelyett ezt az összeget a Nemzeti Erőforrás Minisztérium dologi kiadásaira, és kis részben személyi juttatásaira költené. Egy másik kormánypárti javaslat, Bene Ildikóé 18,9 millió forintot adna a NEFMI-nek hasonló célra, ő az egészségügyi ellátási és fejlesztési feladatoktól venné el az erre szánt összeget.


Rogán Antal, aki a Fidesz soraiból a legtöbb kapcsolódó módosító indítványt adta be, 50 milliót venne el az előadóművészi törvény végrehajtásából adódó feladatok támogatásától, hogy ahelyett inkább az ópusztaszeri emlékpark kapja meg.

Nagyobb figyelemre tarthat számot az is, hogy az egyetemi és főiskolai hallgatóknak szánt juttatásokra nem más forrásokból, hanem az oktatási intézményeknek adott támogatásokból akarnak lecsípni valamennyit: Talabér Márta javaslata alapján 3 milliárd forinttal csökkenteni kéne az intézmények dologi kiadásait, és ebből finanszírozni a hallgatói juttatásokat.

 

A parlament éjszakába nyúlt hétfői ülésén egy újabb érdekességgel gazdagodott a néha igen kaotikus törvényhozás. Az új alkotmánnyal összefüggő törvénymódosítások közt foglalkoztak többek közt a taxi-, busz- és vasúti ármegállapítás szabályaival. Ezeket a javaslatokat a bizottsági ajánlás szerint Román Sándor terjesztette be, csakhogy ilyen nevű képviselő nincs a Parlamentben. A keddi ülésnap nyolc törvény részletes vitájáról szólt, így tárgyaltak a büdzsé átírása mellett Esztergom több városi intézményének átvételéről, az energiatörvény megváltoztatásáról, és az új önkormányzati törvényről is. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.