A JP Morgan bankcsoport citybeli közgazdászainak értékelése szerint a tervezeten pénteken végrehajtott módosítások közül különösen kettő tűnik ki. Az egyik az, amelynek alapján a kamatpolitikai döntéshozókat - az MNB-elnökön és alelnökein kívül - a parlament nevezi ki, vagyis ezt a jogkört nem ruházzák át az államfőre, ahogy az egy korábbi változatban szerepelt. A másik pedig az, amelyik kimondja, hogy a kormány nem tesz kísérletet az MNB és vezetői befolyásolására, és jóllehet az MNB-elnök beszámolással tartozik a parlamentnek, függetlensége azonban biztosított lesz.
A JP Morgan londoni elemzői közölték: véleményük szerint kedvező fejleményként kell értelmezni a magyar törvényhozók hajlandóságát az EU és az IMF aggályainak elsimítására.
Bár az EU-bizottság inkább a jegybanktörvény és a gazdasági stabilitási törvény tervezeteinek teljes visszavonását pártolta volna - azzal a törvénnyel együtt, amely megteremti a lehetőséget az MNB és a pénzügyi felügyelet összevonására -, "véleményünk szerint azonban a mai (pénteki) módosítások egyértelműen helyes irányba tett lépések" a jegybanki függetlenséggel kapcsolatos bizonyos aggályok kezelése szempontjából - fogalmaztak pénteki kommentárjukban a JP Morgan londoni szakértői.
A ház elemzői közölték: értékelésük szerint a pénteken végrehajtott módosításoknak már "elégnek kell lenniük" ahhoz, hogy januárban informális tárgyalások kezdődhessenek (az IMF-fel és az EU-val). A JP Morgan szakértői szerint ugyanakkor a jegybanktörvény jövő héten esedékes végszavazásáig további olyan módosítások is beterjeszthetők, amelyek lehetőséget teremthetnek akár a hivatalos tárgyalások megkezdésére is, ahogy ez az eredeti tervekben is szerepelt.
A cég elemzői pénteki kommentárjukban közölték: továbbra is úgy gondolják, hogy 2012 első negyedében elérhető a megállapodás egy elővigyázatossági jellegű készenléti csomagról, bár "változatlanul magasak annak a kockázatai is, hogy a megállapodás átcsúszik a második negyedévre".
Más nagy londoni házak is valószínűsítik, hogy a magyar kormány végül megállapodásra jut a valutaalappal és az EU-val.
Az Eurasia Group nevű globális gazdaság-politikai kockázatelemző csoport szakértői az informális előkészítő megbeszélések félbeszakadására utalva minapi helyzetértékelésükben megjegyezték: szerintük kezdettől "egyértelmű volt", hogy nehéznek bizonyulnak majd a tárgyalások az IMF/EU-delegációval, különös tekintettel arra, hogy milyen mértékben eltérnek a várakozások a megállapodás lehetséges típusainak mibenlétével kapcsolatban.
A ház ugyanakkor közölte: alapeseti forgatókönyvében 65 százalékos esélyt ad arra, hogy a jövő év elején létrejön a megállapodás egy új programról. E program legvalószínűbb formája az Eurasia elemzői szerint is elővigyázatossági jellegű készenléti megállapodás lesz, amely nem feltétlenül járna tényleges hitellehívással, de negyedévenkénti felülvizsgálat társulna hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.