Matolcsy György az Antall József Tudásközpont és a Nemzetgazdasági Minisztérium közös rendezvényén hangsúlyozta, hogy Európa jelenleg három nagy kihívás előtt áll: meg kell oldani az eurózóna válságát, választ kell adni az ezzel kapcsolatos politikai kihívásokra, a harmadik pedig az unió előtt álló növekedési kihívás.
Utalt arra, hogy az EU vezetésének választ kell találnia arra, hogyan koncentrál az európai integráció a kreatív iparra, a kutatás-fejlesztés (k+f) szerepét erősíteni kell, valamint meg kell határozni azt is, hogy a közép-kelet-európai új tagállamok hogyan lehetnek az EU növekedési motorja.
A nemzetgazdasági miniszter szerint a megoldást az jelenti, hogy növekedési és foglalkoztatási fordulatot hajtson végre az unió. Arról is szólt, hogy Magyarország támogatja a többsebességes Európai Unió gondolatát.
Matolcsy György az eurózóna problémáiról elmondta: bár az EU és az eurózóna nehézségekkel küzd, de ezek még mindig "boldog és békés idők" több korábbi időszakhoz, például a 20. század első feléhez képest, azonban "Európa a kísérlet közben van". Úgy vélekedett, hogy a jelenlegi problémák abban gyökereznek, hogy az eurót a konjunktúrára szabták, a békeidőkre tervezték, nem pedig a válságra, ezért nincs mögötte egy fiskális unió, és egy válságkezelési mechanizmus, amelyek krízis idején segíthetnének.
Hozzáfűzte: a valutaunió hat legjobb befektetési minősítésű tagállama és a déli tagállamok között 20 százaléknál nagyobb fejlettségbeli különbség van. Éppen ezért nem lesz gyors a megoldás, talán egy évtizedig, 2020-ig is eltarthat a problémák kezelése - mondta.
A politikai kihívásokról a nemzetgazdasági miniszter azt mondta, hogy az egy állam nélküli közös valuta politikai menedzsmentet igényel, és bár van független európai központi bank, de a versenytársak mind élnek a mindenkori állam és jegybank közötti szoros koordináció eszközeivel, - utalt az Egyesült Államokra, illetve a távol-keleti hatalmakra -, és leszögezte: Európában ez nem annyira jellemző. Politikai akarat talán van, de képesség nincs egy fiskális unióra és egy közös európai kötvénypiac felépítésére - vélekedett Matolcsy György.
Az Európai Unió növekedési válságban van, ez van a pénzügyi válság mögött is. A miniszter szerint az eurózónán belül fiskális unióra, a közös gazdasági kormányzás csomagjának végrehajtására, az államadósságok csökkentésére, és a költségvetési deficitek 3 százalék alatt tartására van szükség a válság legyőzéséhez, de mindenképpen növekedési fordulatot kell végrehajtani.
Mint mondta, meg kell határozni egy újraiparosítási koncepciót is, oktatási forradalomra, duális szakképzési modellre, demográfiai fordulatra, valamint foglalkoztatási fordulatra van szükség. Hozzátette: semmilyen esély nincs a fenntartható egyensúlyra, a stabil pénzre akkor, ha az EU-ban nem érjük el az Egyesült Államok 70 százalék feletti foglalkoztatási rátáját.
Matolcsy György szerint meg kell határozni azt is, hogy milyen szerepet kapjanak a közép kelet-európai államok, a Baltikumtól Lengyelországon, Magyarországon át Romániáig, mivel a kelet-közép-európai államok lesznek a jövőben az unió fejlődésének motorjai.
Kifejtette: a politika, a pénzügy és a gazdaság összes elemével foglalkozó, arra megoldásokat kereső programra van szükség. Kulcskérdés a versenyképesség, a technológia, az új munkahelyek teremtése és a növekedés beindítása, ez segíthet a pénzügyi egyensúly megtartásában - összegezte Matolcsy György.
Magyarország várhatóan 2020 után lép be az eurózónába - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
Matolcsy György szerint meg kellene valósítani egy fiskális uniót, és csak utána lehetne kiépíteni a hatékony eurókötvény-piacot. A jelenlegi gondok között említette, hogy Magyarország és még hat állam betartja a maastrichti előírás szerinti 3 százalék alatti államháztartási deficitet, de úgy tűnik, hogy más tagállamok más mércéket alkalmaznak, és más hiányt érvényesítenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.