BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

FAZ: Az államcsőd már nem tabutéma Magyarország kapcsán

Európában növekszenek az aggodalmak Magyarország miatt. Az országnak sürgősen pénzre van szüksége a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól. Az erről szóló tárgyalások elakadnak, mert Magyarország vélhetően sérti az Európai Unió szabályait a vitatott törvénymódosításokkal. Görögországhoz hasonlóan Magyarország fizetésképtelensége sem tabutéma többé – olvasható a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) címoldalas online vezető anyagában.

"A csőd nincs kizárva, fennáll a tartós kockázat a befektetők bizalma pedig mélyen sérült" - hangoztatta Szabó Viktor, az Aberdeen Asset Management budapesti vagyonkezelő pénzügyi szakértője. Mégis igazságtalan lenne az összehasonlítás a válságba jutott Görögországgal - írja a FAZ, Magyarország ugyanis az erőteljes külföldi közvetlen befektetéseknek köszönhetően versenyképessé tette a gazdaságát.

A bécsi Raiffeisen Research vizsgálata szerint Magyarországon a külföldi közvetlen befektetések nagysága a bruttó hazai termék 65 százalékának felel meg, Görögországban ez az érték 13 százalék. Magyarországnak sikerült részesedését a világ exportjából az 1999-ben mért 0,44 százalékról 2009-ben 0,69 százalékra feltornásznia. Görögország részesedése viszont ugyanebben az időközben 0,19 százalékról 0,16 százalékra zsugorodott. Ezen kívül Magyarország államadóssága a GDP négyötöde, míg Görögország adósságai a GDP mintegy felének felel meg.

Mégis, a viszonylag jobb pozíciója  ellenére Magyarország  helyzete kilátástalan. Szabó és más megfigyelők azzal számolnak, hogy az IMF – mint négy évvel ezelőtt – pénzügyi segélyben részesíti Magyarországot. Akkor 20 milliárd euró áramlott be, a pénznek csak a kétharmadát vették igénybe. Most a szakemberek 10-20 milliárd euró összegű tőkeigénnyel számolnak. Erre azért van szükség, mert Magyarországnak az állampapírok után óriási kamatokat kell fizetnie a befektetőknek.

A kötvények csütörtöki aukcióján Magyarország 44 milliárd forint bevételre tett szert. Az öt és tíz évre szóló papírokra a hozamok átlag 9,4 százalékot tettek ki, vagyis valamivel alacsonyabbak voltak, mint legutóbb. Mégis, e kamatszint tartósan elviselhetetlen a kelet-európai küszöbállam számára.

A FAZ a továbbiakban rámutat, hogy a magyarországi bizalomvesztéstől Ausztria is szenved, és végeredményben a közösségi valuta is. Ausztria hitelminősítését ugyan elsőosztályúra értékelik, ám a befektetők amiatt aggódnak, hogy a válság átterjedhet. A bécsi pénzintézetek, mint az Erste csoport, a Raiffeisen Bank International és a Volksbanken AG kitettsége erős Magyarországon. Az osztrák pénzintézetek több mint 41 milliárd dollárt kölcsönöztek ki Magyarországon, ez csaknem egyharmada azoknak a követeléseknek, amelyek külföldi bankok részéről áll fenn Magyarországgal szemben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.