A fogyasztói árak 2011-ben átlagosan 3,9 százalékkal emelkedtek, decemberben 4,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban és 0,2 százalékkal haladták meg a novemberi árszintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
„A várakozásoknál enyhén alacsonyabbra, 4,1%-ra mérséklődött az infláció decemberben az előző havi 4,3%-ról, a fogyasztói árak 0,2%-kal nőttek az előző havihoz képest. A maginfláció 3,3%-ra emelkedett, míg havi szinten 0,4%-kal emelkedett” – összegzi az inflációs adatot Suppan Gergely.
A TakarékBank vezető közgazdásza hangsúlyozta, hogy az előző hónaphoz képest a legnagyobb mértékben, 1,3%-kal a szeszes italok, dohányáruk árai emelkedtek a jövedéki adóemelés hatására. A többi termék és szolgáltatás ára az átlagnak megfelelően, illetve az alatt emelkedett, kisebb meglepetést okozott, hogy az élelmiszerárak csupán 0,2%-kal nőttek az előző hónaphoz képest.
„Minimális mértékben megjelenhetett a forintgyengülés hatása, amit a tartós cikkek 0,2%-os havi drágulása tükröz, azonban messze elmarad a forintgyengülés mértékétől. Ez azonban később megjelenhet az árakban” – mutatott rá. Hozzátette, a 12 havi fogyasztói árindex mérséklődést az üzemanyagárak magas egy évvel ezelőtti bázisa, illetve a havi szinten megfigyelt kisebb árcsökkenése segítette.
12 hónap alatt, 2010. decemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 4,6%-kal emelkedtek. 6,8%-kal emelkedtek az egyéb cikkek árai, ezen belül 15,9%-kal emelkedtek az üzemanyagárak. A háztartási energiaárak 5,9%-kal, a ruházkodás 2,5%-kal, a szolgáltatások 2,7%-kal drágultak. A szeszes italok, dohányáruk árai átlagnak megfelelően, 4,1%-kal nőttek, míg a tartós fogyasztási cikkekért 1,2%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt. A tavalyi éves átlagos infláció 3,9% volt.
„Az év elején emelkedést okoz az áfa felső kulcsának emelése, bár feltehetően nem kerül teljesen át a fogyasztói árindexbe. Így 2012 elején 5,2%-ra ugorhat az infláció, azonban az év során fokozatosan enyhülhet, így az idei átlagos infláció 4,8% lehet, a forint gyengülése azonban jelentős felfelé mutató kockázatot jelent” – vélekedett Suppan Gergely.
A háztartási energiaárak 4,2%-kal nőhetnek, ami már tartalmazza az áfa emelés hatását is, míg a dohánytermékeknél az előrehozott jövedéki adóemelések miatti gyorsabb áremelkedés várható. A felfelé mutató kockázatokat viszont az idén újra visszaeső fogyasztás mérsékelheti – mutatott rá.
„Az adóemelések hatásainak kiesésével 2013 második negyedévében elérhetővé válhat a 3% inflációs cél. Ennek ellenére az MNB további kamatemelésre kényszerülhet a pénzügyi stabilitási kockázatok, a gyenge forintárfolyam és az igen magas kockázati felárak miatt. Így alapesetben arra számítunk, hogy januárban 7,5%-ra emelkedik az alapkamat, amit részben az IMF-fel folytatott tárgyalások, illetve a nemzetközi környezet alakulása befolyásolhat” – vetítette előre Suppan.
Úgy látja, mindezek mellett az MNB-nek azt is figyelemmel kell követnie, hogy adóemelések esetleges másodkörös hatásai megjelennek-e az várakozások alakulásában. Kedvező esetben az év közepétől lassú és fokozatos kamatcsökkentési sorozat veheti kezdetét, így az év végére 6,5%-ra süllyedhet vissza az alapkamat.
A KSH szintén ma közölte, hogy az ipari termelés volumene 2011. novemberében 3,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A munkanaphatástól megtisztított éves index megegyezik a kiigazítatlannal.
Az előző hónaphoz képest szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index 4,2 százalékos növekedést mutat novemberre, amivel tavaly január óta a legmagasabb értéket érte el.
A termelés a múlt év első tizenegy hónapjában 5,6 százalékkal magasabb volt, mint 2010 azonos időszakában. A 2011. évi novemberi ipari termelés részletes adatai megegyeznek a korábban közölt előzetes mutatókkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.