Az eurózóna gazdasága javulást mutat a nagyon gyenge 2011-es év vége után – mondta Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjújában. Azt is hozzátette, hogy az elmúlt két hétben sokkal kedvezőbb jeleket lehetett látni.
Az EKB elnöke szerint az infláció kontroll alatt áll, és visszautasította azt a kritikát, hogy a központi bank jobb feltételeket biztosít a görög államkötvény-tulajdonosok számára, mint más privát birtokosoknak.
Draghi a FAZ-nak azt mondta, pozitív jelek mutatkoznak a gazdaságba az EKB legutóbbi kamatdöntő ülése óta, azonban a bizonytalanság továbbra is jelentős. A The Wall Street Journalnak pedig azt is kifejtette, hogy a kilábalás nagyon lassú lehet és továbbra is lefelé mutatnak a kockázatok.
Szavai szerint nem volt olyan veszély, hogy az eurózóna Japánhoz hasonló elveszett évtizeddel nézzen szembe.
Nincs jele inflációs veszélynek Draghi szerint. Ha így történne, akkor az EKB gyorsan képes lenne olyan eszközöket bevetni, amelyek csökkentik a likviditást. Emlékezetes, miután novemberben Draghi lett az EKB új elnöke, a jegybank 1 százalékra csökkentett az irányadó kamatszintet, valamint 3 éves, hosszú hitelt nyújtott a bankoknak.
Az EKB nem helyezett nyomást a bankokra, hogy szuverén kötvényeket vegyenek a hosszú lejáratú hitelért cserébe – szögezte le az EKB kormányzója.
Az EKB a múlt héten nem vásárolt államkötvényeket – emlékeztet a CNBC. Draghi ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy nem tervezték a vásárlások leállítását. A piac még jelenleg is sérülékeny, és nekünk nagyon óvatosak kell lennünk az ilyen eszközök végének bejelentésével – mondta a FAZ-nak. A második görög mentőcsomagot értékelve azt mondta, meglepődött, hogy a piacok nem fogadták nagy örömmel annak elfogadását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.