BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már az éves hiánycél 50 százalékán a deficit

A februári költségvetési adatokból kiderül, hogy az első kéthavi 286,6 milliárd forintos deficit az éves előirányzat 49,7 százalékának felel meg.

Az államháztartás központi alrendszerének hiánya februárban 393,9 milliárd forint volt, az első két hónapban a deficit 286,6 milliárd forintot tett ki - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Ezen belül a központi költségvetés 404,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 3,7 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 14,3 milliárd forintos szufficittel zártak. 2011. február hónapjában az államháztartás központi alrendszerének deficitje 436,9 milliárd forint volt.

Az egyszeri tételektől megtisztított, vagyis azonos bázisú 2011. évi és 2012. évi központi alrendszerű időarányos hiányok esetében az idei évi 32,1 százalékos mérték kedvezőbb lett a tavalyi 39,4 százaléknál – írja az NGM.

Az adatokból kiderül, hogy az első kéthavi, összesen 286,6 milliárd forintos deficit az éves előirányzat 49,7 százalékának felel meg.

Bevételek

A központi költségvetés február havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest közel azonosan, mintegy 7 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak. A bevételek közül a főbb adóbevételek (társasági adó, általános forgalmi adó, jövedéki adó, személyi jövedelemadó) magasabb összegben alakultak az elmúlt év azonos hónapjánál, viszont egyes bevételek, így a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei (a tavalyi maradványátrendezések növelték a tavalyi februári bevételeket) és az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek elmaradtak a tavalyi összegtől.

Kiadások

A központi költségvetés február havi kiadásai közel 22 milliárd forinttal alacsonyabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A kiadások esetében elsősorban a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai (a tavalyi maradványátrendezések növelték a tavalyi februári kiadásokat), valamint a helyi önkormányzatok támogatásai alakultak kisebb összegben a tavalyi év azonos hónapjánál.

Kamategyenleg

A kamatkiadások 2012. februárban 286,8 milliárd forintot tettek ki, 18,0 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 8,0 milliárd forintos szintet értek el, 0,1 milliárddal kevesebbet az előző évinél. A nettó kamatkiadások (278,7 milliárd forint) összességében 17,9 milliárd forinttal lettek kisebbek, mint az előző évben.

TB Alapok

A társadalombiztosítási alapok 2012. február havi 3,7 milliárd forintos hiánya a Nyugdíjbiztosítási Alap 10,0 milliárd forintos deficitjéből, valamint az Egészségbiztosítási Alap mintegy 6,3 milliárd forintos többletéből tevődik össze. 2011. február hónapjában az Alapok együttes hiánya 37,4 milliárd forintot tett ki.

A tavalyi évnél alacsonyabb hiány alakulásában kiemelt szerepet játszanak a magasabb szociális hozzájárulási adó- és járulékbevételek, mely összefügg az egyéni egészségbiztosítási járulék, valamint az egészségügyi szolgáltatási járulék mértékének emelkedésével. Növelte a bevételeket az a tény is, hogy az Egészségbiztosítási Alap egyéb bevételei között kerültek elszámolásra a baleseti adóból és a népegészségügyi termékadóból származó bevételek is.

A két év összehasonlításánál meg kell még említeni, hogy idén február hónapban a Nyugdíjbiztosítási Alap közel 8,5 milliárd forintos költségvetési támogatásban részesült, míg 2011-ben nem kapott támogatást. A kieső költségvetési támogatást a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó bevétel pótolta 2011 második félévében.

Elkülönített állami pénzalapok

Az elkülönített állami pénzalapok február havi 14,3 milliárd forintos egyenlege az előző év azonos hónapjához képest kevesebb lett. Az alapok összes bevételei 3,6 milliárd forinttal, kiadásai 9,4 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak. A kiadások közül a Nemzeti Foglalkoztatási Alap kiadásai nagyobb összegben teljesültek az előző év azonos hónapjához képest, mivel ez évben – a Kormány céljával összhangban a foglalkoztatottság javítása érdekében a Startmunka-program jelentősebb tételt képvisel az Alapon belül. Ezt tükrözi a február havi 15 milliárd forintos kifizetés is a tavalyi 1,5 milliárd forintos kifizetéssel szemben. Ezen felül a februári magasabb teljesítést az idei januári kifizetések február hónapra való áthúzódása is magyarázza.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.