BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mennyire emelheti magyar csődkockázatot a kormány?

Az elmúlt években tapasztalt erős korreláció a fejlett és fejlődő országok CDS-felárai között közös kockázati sokkok létezésére utal. A felárak együttmozgása magas, és a legtöbb ország esetében a CDS-változásoknak több mint a feléért felelős. – állapította meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzése.

Hosszabb távú átlagban a magyar 5 éves CDS-felár napi változásainak is mintegy kétharmada köthető főleg globális és részben regionális tényezőkhöz (tehát többnyire a magyar CDS változásával összhangban alakulnak a hazánkon kívüli CDS-felárak), míg az egyedi tényezőhöz a varianciához nagyjából az egyharmada. Ez az egyedi tényező részben az országspecifikus események kockázati megítélésre gyakorolt hatását foglalja magában, de ebben a tényezőben „csapódnak le” a közös hatások mérési hibái is

A 2011 nyár folyamán és ősz elején tapasztalt jelentős, mintegy 300 bázispontos magyar CDS-felár emelkedést szinte teljes mértékben a globális tényező magyarázta. Egyéb tényezők, beleértve az egyedi (országspecifikus) komponenst, ebben az időszakban minimális hatással voltak a szpredre – írják az MNB közgazdászai a „Jelentés a Pénzügyi Stabilitásról” című elemzésükben

2011. októbertől azonban más kép tárult elénk. A nemzetközi kockázati faktor továbbra is jelentősen befolyásolta a hazai szpredet, de összességében kedvezően, a CDS-felár csökkenése irányában hatott. Az októberi EU-csúcs előtti optimizmus 150 bázispontos csökkenést okozott, majd a görög népszavazás bejelentése után romló hangulat az október eleji szintre emelte vissza ezt a tényezőt. Decembertől azonban a javuló nemzetközi befektetői hangulat fokozatosan csökkentette a CDS-felárakat világszerte, ami a magyar CDS-felárban idén hozzávetőleg 150 bázispont mérséklődést eredményezett.

Az egyedi (országspecifikus) tényező 2011. október óta lényegesebben befolyásolta a hazai CDS-felár alakulását,  és a korábbi hónapokhoz képest szignifikánsan volatilisebbé tette. 2011 októberében az egyedi tényező megemelkedése a piaci szereplők végtörlesztéssel kapcsolatos kockázatérzékeléséből, majd a szuverén potenciális leminősítésével kapcsolatos aggályokból eredt. Később a Bankszövetséggel indított tárgyalások, majd az EU/IMF-hitel perspektívája visszacsökkentette az egyedi tényezőt.

December folyamán a leminősítések, illetve a kormány és az EU között éleződő konfliktus 100 bázisponttal növelte ismét a CDS-felárunkat. Januártól a külföld felé békülékenyebb kormányzati kommunikáció következtében a piac kiárazta az országspecifikus kockázatok egy részét. Február végétől ugyanakkor az EU/IMF-hitelmegállapodással kapcsolatos tárgyalások megkezdésének időpontjára és várható kimenetelére vonatkozó pesszimistább elemzői várakozások miatt az országspecifikus komponens újra romlott – áll a jelentésben.

Összességében a globális faktorok alapján a CDS-feláraknak az előző, 2011 őszi jelentéshez képest jelentősen javulni kellett volna, ugyanakkor az országspecifikus komponens magas volatilitás melletti emelkedése miatt a szint érdemben nem változott 2012. április elejére, vélekednek a jegybank elemzői.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.