BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nomura: Az IMF nem bízik az Orbán-kormányban

A Nomura friss elemzése szerint a magyar kormány egyelőre hatékonyan halasztja az EU-IMF megállapodást, és kelti azt a hamis látszatot, hogy a hiteltárgyalások megkezdésének egyetlen akadály az MNB-törvénnyel kapcsolatos vita.

Peter Attard Montalto elemzésében úgy fogalmaz: a kabinet halogatja az IMF-megállapodást és kommunikációjában azt a látszatot kelti, hogy kizárólag a jegybanktörvény áll az ügy lezárásának útjában. Ehhez képest – írja a Nomura – bár az MNB ügyében majdnem biztosan megszületik a kompromisszum, számtalan nyitott kérdést marad és vélhetően csak egy külső, az eurózónából érkező sokk bírja majd rá a kormányt arra, hogy igent mondjon az EU-IMF feltételekre.

A Nomura úgy látja, bár látszólag változik a helyzet, valójában nem történt érdemi előrelépés az IMF-tárgyalások ügyében. Február óta a kormány nem tett döntő jelentőségű lépést, bár a következő hónapokban várható némi fejlődést. A kabinetnek pozitív eredményeket kell felmutatnia az EU irányába azért, hogy kiemelhesse a költségvetés tartható voltát, ami szintén hozzájárulhat az IMF-megállapodás további halasztásához.

Júniusban mindenesetre Magyarország számára kedvező döntés születhet a kohéziós alapok felfüggesztésének visszavonásáról, feltéve, hogy a kormány meg tudja győzni az Európai Bizottságot arról, hogy elegendő lépést tette a költségvetés ügyében. A Nomura úgy látja, hogy a két legfontosabb ügy az EU viszonylatában a médiatörvény és az MNB ügye. Elképzelhető, hogy a médiatörvény vitája végül az Európai Bíróság elé kerül annak ellenére, hogy a kormány már végrehajtott módosításokat a jogszabályban. A jegybank ügyét pedig a lehető legtovább fogja húzni a kormány, hiszen ez a fő módszere arra, hogy tovább játssza a török kártyát.

Ehhez hozzájárulhat az is, hogy az Európai Uniónak a technikai szinten túl is gondjai vannak a jegybank kormányzati kezelésével. És – teszi hozzá a Nomura – a közhiedelemmel ellentétben nem az EU tartja a kezét a start gombon a hiteltárgyalások tekintetében; az EU és az IMF szava egyformán fontos és a hivatalos tárgyalások csak akkor kezdődhetnek meg, ha a két, egymástól független feltételrendszernek megfelel a kormány. És – véli Montalto – az IMF magasabb szintű feltételrendszerének része, hogy elhiszi: a kormány hitelesen tárgyal és nem csak arra használja fel a szervezetet, hogy a török kártyát játssza. Jelenleg ez a bizalom nincs meg a Valutaalap részéről.

A Nomura megjegyzi, hogy nem jelentene komoly változást, ha a pletykáknak megfelelően Varga Mihály váltaná Fellegi Tamást a tárgyalásvezetői pozícióban. Mert bár Varga erősebb tárgyaló és jobban integrálódik a Fideszbe, a döntés végső soron úgyis Orbán Viktor kezében van.

Összességében az elemzők úgy látják, hogy a kockázati prémium megugrásának hiányában a kormányt tovább halogatja a megállapodást, ami a harmadik negyedév végén vagy a negyedik elején jöhet létre. A Nomura kétli, hogy többéves megállapodás jöhet létre, nagyobb a valószínűsége annak, hogy a megkötött egyezségből 2013-ban elsétál a kormány, vagyis sem a CDS, sem a forint tekintetében nem pozitív a kép.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.