A befektetéseket után kutató miniszterelnöknek jelenleg egyáltalán nincs könnyű dolga. Az EU-val és az IMF-fel a befektetés-ellenes politikája miatt összeakaszkodott, Moszkvában és az Öböl-menti országokban is hiába kopogtatott. Legalább a Távol-keletről érkező új barátokra lehet számítani. Azzal az egymilliárddal, amelyet a kínai miniszterelnök-helyettes hozott magával Budapestre, Magyarország ugyan nem szanálhatja a költségvetését, de a pénzzel legalább a Huawei technológiai konszern Magyarországon hozhatja létre európai logisztikai bázisát és építhet gyorsvasutat a budapesti légikikötő és a Keleti pályaudvar között – fogalmaz a Die Presse.
Ám nem mindenki vélekedik pozitívan a hirtelen pénzesőről. "Egy dolog biztos: nem ajándékról van szó a kínaiak részéről" - hangoztatta Sándor Richter, a bécsi Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche szakértője. Sokkal inkább ez Kína stratégiájának része, amelynek célja a 3,2 ezer milliárd dollárnyi devizatartalékát a kínai befolyás erősítésére fordítani. Ebben Magyarország hídfő lehet az EU felé – vélte a szakértő.
A Die Presse emlékeztet arra, hogy az utóbbi hetekben Kína szabályos mosoly offenzívával jelent meg Kelet-Európában. Miközben az ország vonakodik attól, hogy közvetlen segélyeket nyújtson a válsággal küzdő eurózóna tagállamoknak, Peking kevésbé óvatos Kelet-Európában.Ven Csia-pao kínai miniszterelnök a legutóbbi európai körútja során tízmilliárd dollárnyi hitelt és a kínai piac nagyobb nyitását ígérte meg a régiónak.
A Die Presse rámutat: Magyarországnak ez nem elég, az államadósság finanszírozásához keres partnereket. Kína pár hónappal ezelőtt ígéretet tett a magyar államkötvények vásárlására, de azóta semmi sem történt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.