Az uniós források gyorsításának lehívása terén az idei év egyik feladatának az Államháztartási Önerő Alap felállítását említette Petykó Zoltán. Az alap a súlyos anyagi gondban lévő önkormányzatok számára nyújtana segítséget abban, hogy elő tudják teremteni a szükséges önrészt a már elindított uniós fejlesztési projektek esetében. A rendszer kialakítása nem lenne teljesen újdonság, hiszen a kormányzat már tavaly, illetve 2010-ben is működtetett hasonló rendszert, az Alap felállításával azonban tovább fejlesztenék ezt a modellt. Az NFÜ javaslata szerint mintegy 50-100 milliárd forintos kerettel bíró alapra lenne szükség.
„A késlekedő projektek között jelentős arányt képviselnek az önkormányzatok, amelyek 2008 óta forráshiánnyal küszködnek, és így a korábban vállalt önrész megteremtése is problémát jelent” – indokolta az alapra vonatkozó NFÜ-javaslatot Petykó Zoltán.
Az uniós források lehívásának gyorsítását eredményezheti az NFÜ elnökének az a bejelentése is, miszerint közbeszerzést írnak ki projektdoktori szolgáltatásokra. A megbízásokat elnyerő szakemberek, cégek feladata az lesz, hogy az adminisztratív, kifizetési és menedzsment problémákkal küzdő beruházások végrehajtását segítsék elő.
Részleges törlés
Petykó Zoltán elmondta: az már kiderült, hogy az Európai Bizottság csak részben támogatja, hogy hazánk a Duna hajózhatóságának fejlesztését szolgáló, EU-projekt közel 21 milliárd forintos teljes keretét más célokra, kerékpárút-fejlesztésre használja fel. Az átcsoportosítás irányával Brüsszel egyetért, a mértékéről folynak egyeztetések. Bizonyos, több uniós tagállamot is érintő kérdésben vannak elvárásai Brüsszelnek, ilyen a Duna hajózhatósága.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.