„A kamatpolitikai opciók vitája során a tanácstagok többsége egyetértett abban, hogy az elmúlt hónapban beérkezett információk és a kockázati megítélés alakulása alapján a márciusban publikált inflációs jelentés alappályája nem szorult felülvizsgálatra, így továbbra is változatlan jegybanki alapkamat indokolt” – derül ki a Monetáris Tanács április 24-i üléséről kiadott rövidített jegyzőkönyvből.
Többen arra hívták fel a figyelmet, hogy a Széll Kálmán-tervben részletezett intézkedések az első gyorsértékelés alapján növelhetik az inflációs kockázatokat 2013-ban.
„Egy tanácstag úgy értékelte, hogy a pénzügyi közvetítő rendszer helyzete továbbra is törékeny, erőltetett a forráskivonás, érzékelhető a swap-piaci feszültség, a hitelezési folyamatok romlása”, áll a jegyzőkönyvben. Ebben a helyzetben Király Júlia alelnök szerint egy jelzésértékű kamatemelés elősegíthetné mind az inflációs kockázatok mérséklődését, mind a hozamgörbe hosszú végének csökkenését, mind a finanszírozási feszültségek enyhülését.
Más tanácstagok a kamatszint azonnali emelését nem támogatták, ugyanakkor egyetértettek azzal, hogy amennyiben a kockázati prémium emelkedése és az inflációs kockázatok növekedése folytatódik, akkor ez a jövőben monetáris politikai reakciókat tehet szükségessé.
Cinkotai János tanácstag határozottan elutasította a kamatemelés opcióját, és a kamatcsökkentés mellett érvelt, mert a kamatemelés olyan recesszióba taszítaná a gazdaságot, amely spirális hatásokon keresztül nem csökkentené, hanem még növelné is az inflációt.
Simor András a vitát követően szavazásra bocsátotta a felmerült javaslatokat. Az alapkamat szinten tartását 5 tanácstag (Bártfai-Mager Andrea, Gerhardt Ferenc, Karvalits Ferenc, Kocziszky György, Simor András) támogatta, 1 tag (Király Júlia) a kamatszint 25 bázispontos emelésére szavazott, míg 1 tag (Cinkotai János) a kamatszint 25 bázispontos csökkentését támogatta. Így maradgatott 7 százalékon a ráta.
Megszólaltak két külső tag
Gerhardt Ferenc és Kocziszky György, a Reuters hírügynökségnek adott interjújában azt mondta kedden, hogy már az IMF-tárgyalások megkezdése után elkezdődhet a kamatcsökkentés. Elemzők egységesen a megegyezés utánra tették a kamatvágási ciklus megkezdését.
A tárgyalások megkezdése után tehát Gerhardt és Kocziszky is a kamatcsökkentés mellé állhat, így háromra bővülhet a lazítás mellett érvelők száma. Ha a többi tag nem változtat álláspontján, akkor szavazategyenlőség is kialakulhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.