A UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének európai felzárkózó térségi közgazdászai szerint a magyar monetáris politikát továbbra is ellentétes irányban ható erők formálják. A gazdaság gyenge teljesítménye és az inflációs nyomás enyhülése már most lehetővé tenné a kamatcsökkentést; különösen fontos tényező, hogy az áfa-változásoktól megszűrt tizenkét havi maginfláció már csak 3,1 százalék, vagyis így számolva gyakorlatilag teljesült az MNB 3,0 százalékos középtávú inflációs célja - fejtegették a UBS londoni elemzői.
A magyar befektetési eszközöket terhelő kockázati felárakat azonban változatlanul magasan tartják a globális bizonytalanságok, valamint az IMF/EU-tárgyalások ügyében tapasztalható "fájdalmasan lassú haladás", és mindez korlátot szab a monetáris enyhítésnek.
A UBS elemzői szerint "valószínűtlen", hogy szeptember vagy október előtt megállapodásra lehet jutni a valutaalappal és az EU-val az új hitelprogramról. A ház az IMF/EU-megállapodás előtt nem valószínűsít kamatcsökkentést, és mindezek alapján az idei negyedik negyedévre várja az első enyhítést; a cég elemzői szerint ennek mértéke negyed százalékpont lehet.
Az MTI előzetes felmérésbe bevont nagy londoni házak elemzői kivétel nélkül a mostani alapkamat változatlanul hagyását várják a keddi MNB-ülésen.
A Morgan Stanley londoni közgazdászai - a vártnál jóval alacsonyabb májusi inflációra utalva - úgy fogalmaztak prognózisukban, hogy "egyetlen jó inflációs adat nem lesz elég a rövid időn belüli kamatcsökkentéshez".
A ház szerint az MNB döntéshozatalának két fő pillére közül - infláció, kockázati környezet - jelenleg az utóbbi dominál, és ez "nagyfokú óvatosságot diktál".
A 7,00 százalékos alapkamat a hazai makrogazdasági környezethez képest "túlzottan magas", ennek ellenére a Morgan Stanley londoni elemzői az MNB enyhítési ciklusának zömét csak 2013-ra várják. Előrejelzésük szerint a magyar jegybank alapkamata 2012 végén 6,50 százalék, 2013 végén 5,50 százalék lesz.
A londoni City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics felzárkózó piaci közgazdászai szerint a "a recesszióba süllyedő" magyar gazdaságnak "égető szüksége lenne" a monetáris serkentésre, ám csekély a mozgástér a jegybanki kamatcsökkentéshez, mivel a magyar piacokra jellemző feszültségek - amelyekre az MNB eddig összesen 1,00 százalékpontnyi kamatemeléssel reagált - továbbra is erősek, bár az utóbbi hetekben valamelyest enyhültek.
A cég elemzői szerint az IMF/EU-megállapodás megtemeti majd a feltételeit a befektetői bizalom helyreállításának, és így lehetővé válik az MNB-kamatcsökkentés is. A Capital Economics londoni szakértői szerint azonban a köztes időszakban akár az sem lenne meglepő, ha az MNB védelmi jellegű kamatemelést hajtana végre, ha ezt egy esetleges újabb eladási hullám a magyar piacokon indokolttá tenné.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői előrejelzésükben azt jósolták, hogy az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatban a jegybanktörvény módosítási tervezete révén elért legutóbbi előrelépés, valamint a vártnál alacsonyabb májusi magyarországi infláció valószínűleg "felerősíti a kamatcsökkentést szorgalmazó hangokat". A ház szerint azonban a keddi monetáris tanácsi ülésen várhatóan így csak csekély támogatottsága lesz az azonnali kamatcsökkentésnek.
A GS londoni elemzői sem tartják kizártnak, hogy a későbbi enyhítés előtt az MNB még egy köztes emelésre kényszerülhet, ha a külső finanszírozási kilátások romlanak, vagy ha növekedne a tőkemenekítés kockázata.
A Goldman Sachs szakértői is elismerték ugyanakkor, hogy e feltételezésükre jelentős kockázatok hatnak, miután a magyar kormány deklarálta készségét az IMF és az EU által javasolt jegybanktörvényi módosítások végrehajtására, és ezzel javultak a hivatalos IMF/EU-tárgyalások megkezdésének kilátásai.
A cég londoni elemzői azzal számolnak, hogy az MNB az IMF/EU-megállapodás létrejötte után is csak "óvatosan és fokozatosan" lát hozzá a kamatcsökkentéshez, tekintettel a majdani program végrehajtási kockázataira, az euróövezeti helyzet bizonytalanságából eredő külső finanszírozási kockázatokra, a globális kockázatvállalási hajlandóság gyors változásaira, és arra a hosszú távon is érvényesülő nyomásra, amelyet a bankrendszerben zajló, devizaforrás-kivonással járó mérlegalkalmazkodási folyamat gyakorol a forintra.
A JP Morgan bankcsoport londoni részlegének elemzői azt jósolták előrejelzésükben, hogy mivel a magyarországi infláció valamelyest az MNB által előrejelzett szint alatt jár, a reálgazdaságban pedig jelentős, lefelé ható kockázatok érvényesülnek, valószínűleg napirenden marad a kamatcsökkentés kérdése, és a keddi monetáris tanácsi ülésen várhatóan lesz "legalább egy kamatcsökkentési voks".
A ház szerint ugyanakkor a monetáris testület tagjainak többsége valószínűleg megvárja, amíg a forinteszközöket terhelő kockázati felárak tartós jelleggel csökkennek, erre azonban csak az IMF/EU-megállapodás után lehet reálisan számítani. A megállapodás létrejöttét a JP Morgan londoni szakértői szeptember-októberre várják. A ház alapeseti előrejelzése az, hogy az MNB 2013 első negyedéig összesen 1,00 százalékpontnyi kamatcsökkentést hajt végre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.