Az IMF ezúttal pénzügyileg nem járul hozzá a csomaghoz, de a folyamat levezetésében fontos szerepet kaphat. A lépést többen üdvözölték, köztük az amerikai pénzügyminiszter, Timothy Geitner és Christine Lagarde, IMF vezető. Korábban 40-80 milliárd eurós tőkeinjekcióról volt szó, mely szükséges a spanyol bankok számára, a Fitch múlt heti leminősítése kapcsán pedig alap szcenárióban 60, legrosszabb esetben 100 milliárd eurós tőkehiányt becsült. Az IMF becslése szerint 40 milliárd euró tőkepótlásra lehet szüksége a spanyol bankrendszernek.
A lépés az Equilor szakértői szerint is kedvező, ugyanis minél hamarabb kapja meg Spanyolország a mentőcsomagot, annál kisebb mértékben kell saját forrásból finanszíroznia a bajba jutott bankrendszerét. A nemzetközi forrás költsége pedig jóval alacsonyabb, akár fele annyi lehet, mint a spanyol 10 éves állampapírhozam jelenleg 6 százalék feletti szintje. Így el lehet kerülni, hogy a bankrendszerben felhalmozott adóssághegy államadóssággá alakuljon, és magával rántsa egész Spanyolországot. A 100 milliárd euró véleményünk szerint elegendő lesz, hogy kihúzza a probléma méregfogát.
A jelenleg 440 milliárd eurós forrással rendelkező EFSF alap pedig bőven ad rá fedezetet. Mégis valószínűbbnek tartjuk, hogy az ezt váltó ESM-ből kerülhet finanszírozásra, mivel ez nem csak átmeneti eszköz, továbbá a tagok 90 százalékának jóváhagyásával is tud lépni. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter ezért is jelezte, hogy fontos, minél hamarabb ratifikálják az egyes országok az ESM-et.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.