A kormány továbbra is azzal számol, hogy az idén – ha csak 0,1 százalékkal is, de – bővülhet a gazdaság, nyilatkozta tegnap Varga Mihály; a tárca nélküli miniszter szerint az év második felében 0,5 százalékos lehet a növekedés. A Világgazdaság által megkérdezett elemzők nem osztják az optimizmust.
Ahhoz, hogy az idei magyar GDP-növekedés pozitív legyen, a második negyedévtől kezdve negyedéves összevetésben folyamatosan bővülnie kell a gazdaságnak, ami nagyon valószínűtlen – fejtette ki lapunknak Tóth Gyula, az UniCredit régiós vezető elemzője. Enélkül matematikailag is lehetetlen a 2012-es növekedés, ennek megfelelően az UniCreditnél legalább 0,7 százalékos recessziót valószínűsítenek. Jövőre, amennyiben a német gazdaság erőre kap, Magyarország is lendületet vehet, és akár 1,7 százalékkal is nőhet a GDP – tette hozzá a szakember.
A BNP Paribas elemzői jelenleg éppen felülvizsgálják az előrejelzéseiket, konkrét prognózist így nem tudnak mondani, de úgy vélik, a magyar GDP az idén csökkenni fog – tájékoztatta a Világgazdaságot Alexandre Vincent, a francia bank Kelet-, illetve Közép-Európával foglalkozó elemzője. A növekedéshez az export jelentős visszaerősödése szükséges, ami a jelenlegi európai viszonyok közepette valószínűtlen A fogyasztást a magas infláció fékezi, a belföldi beruházások a hitelszűke miatt nem indulnak el, a külföldi tőkét a gazdaságpolitikai bizonytalanság tartja vissza, az eurózóna válságának erősödése pedig visszafogja az exportot – indokolta prognózisát a Világgazdaságnak. A szerény, 1,75 százalék körüli potenciális GDP-növekedés felé az európai helyzet rendeződése után indulhat el a magyar gazdaság, erre pedig 2013 vége, 2014 eleje előtt nem valószínű, hogy sor kerül – tette hozzá.
Kissé másként vélekedik Tatha Ghose, a Commerzbank feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője, aki szerint az európai problémák végleges rendezése nem feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a gazdaság a növekedés útjára léphessen. A kínai jegybank bővülést serkentő intézkedései, egy harmadik „kvantitatív lazítás” az Egyesült Államokban, kevesebb megszorító kormányzat Európában – mindez akár elegendő impulzust is adhat a növekedéshez.
Mindezek alapján a Commerzbank elemzője a harmadik és a negyedik negyedévre szerény mértékű növekedést valószínűsít, amihez az exportbevételeket növelő forintgyengülés is hozzájárulhat. Az év egészére ez mindazonáltal kevés lesz, a második negyedévben 1,5 százalékkal, 2013 egészében pedig 0,3 százalékkal csökkenhet a GDP – mondta a szakember.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.