A Die Presse szerint a Manfred Gaertner és Björn Griesbach által készített tanulmány 25 OECD ország adatait értékelte a 2009-2011-ig tartó időszakban. A végkövetkeztetés pedig az, hogy a hitelminősítőkre kell úgy tekinteni, mint amelyek az adósságválság központi kiváltói és ösztönzői voltak. "Számos európai országot 2008 óta egymástól eltérő mércékkel ítéltek meg, mint korábban, és eltérően, mint más Európán kívüli országokat" - irja Gaertner, az egyetem közgazdásza sajtóközleményében.
A leminősítéseket a tanulmány szerint nem lehet a gazdasági helyzet és az állami pénzügyek romlásával indokolni. Az empirikus számítások ugyanis a következő eredményt mutatták: Spanyolország gazdasági helyzete a vizsgált két évben egyszer sem romlott, egy ponttal sem - számította ki Gaertner. Ám a Fitch hitelminősítő ügynökség Spanyolország minsőtísét „AA+”-ról „AA-”-ra minősítette le.
Portugáliánál is a számítások szerint csak fél pontos leminősítés lett volna igazolható. Az ország minősítését azonban ténylegesen nyolc fokkal rontották. Írország minősítésének másfél ponttal kellett volna csökkennie, ám ténylegesen nyolc fokkal rontották le – írják a kutatók.
Az igazolhatatlan minősítések következményei a tanulmány szerint fatálisak lehetnek, ugyanis már csekély téves becslések is ördögi kört válthatnak ki. Mindenekelőtt az „A”, vagy ennél rosszabb minősítésű országokat fenyeget az a veszély, hogy fizetésképtelenségbe kerülnek. "Az államadósságok megfizethetetlenné válnak, a hitelminősítések összeomlanak". Ha egyszer egy ország már túllép egy meghatározott küszöböt - írja Gaertner -, akkor fizetésképtelenség irányába megy az ország, amelyből egyedül képtelenség kiszabadulni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.