A 248 kormánypárti igen szavazattal, 83 ellenszavazat mellett elfogadott jogszabály szerint a biztosítási adó mértéke cascónál a díj 15 százaléka, vagyon- és balesetbiztosításnál pedig 10 százaléka.
A biztosítási adó két közterhet vált ki: a biztosítókat terhelő különadót és a tűzvédelmi hozzájárulást, nem terheli az élet- és betegségbiztosításokat.
Az új adónem Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter eredeti tervei szerint kiváltotta volna a baleseti adót is, és 30 százalékos terhet írt volna elő a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások díja után, ám a parlament a múlt héten támogatta a költségvetési bizottságnak azt a módosító indítványát, amelynek alapján továbbra is fennmarad a baleseti adó.
A biztosítási adóról szóló törvény 2013. január 1-jén lép hatályba.
MABISZ: súlyos teher, de vállaljuk
A biztosítók tudomásul veszik, hogy az ország nehéz helyzetben van, így most is, ahogy korábban is, részt vállalnak a terhek viselésében – áll a Magyar Biztosítók Szövetségének közleményében, amely ugyanakkor leszögezi: a biztosítási adó súlyos teher a szektor számára, mivel a piac már évek óta folyamatosan szűkül.
A kormánnyal folytatott tárgyalások során az eredeti jogszabály-tervezethez képest történt néhány, mind az ügyfelek, mind a biztosítók számára kedvező módosítás is a jogszabályban. A tavaly bevezetett baleseti adó fenntartása például közel 4 millió autós számára jelent könnyebbséget, illetve előz meg jelentős kényelmetlenséget.
Jó hír, hogy a mezőgazdasági biztosítások is mentesülhetnek a biztosítási adó alól, így nem „vész el” a mezőgazdasági biztosítások frissen bevezetett állami támogatása – emeli ki a MABISZ közleménye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.