Az EKB történelmi mélypontra vágta a jegybanki alapkamatot: 25 bázisponttal, 0,75 százalékra csökkent a ráta. A központi bank azért dönthetett az irányadó kamat csökkentése mellett, mert a gazdasági kilátások egyre csak romlanak, az eurózóna adósságválsága mélyül, az inflációs kockázatok pedig alacsonyak, „köszönhetően” a recessziós környezetnek. A munkanélküliség pedig történelmi csúcsra, 11,1 százalékra emelkedett az euróövezetben májusban. Az EKB egyúttal szintén 25 bázisponttal, 0 százalékra csökkentette a betéti kamatot.
A következő kérdés az lesz, hogy Mario Draghi, az EKB elnöke sajtótájékoztatóján tesz-e említést további, nem konvencionális monetáris politikai eszközökről, vagy kilátásba helyezi-e a jegybanki alapkamat további csökkentését.
Az irányadó ráta mostani csökkentése elemzők szerint csupán „jelzés értékű” lehet, hogy az EKB nem nézi tétlenül a gazdaság visszaesését, azonban érzékelhető fellendülést nem lehet várni tőle.
Jól fogadta a piac a kamatcsökkentést
Az EKB kamatcsökkentése után az euró gyengülni kezdett a dollárral szemben. Az árfolyam 1,25 feletti szintről 1,245-ig ereszkedett. Az euró gyengülése később tovább folytatódott, és 1,24 közelébe ereszkedett az euró/dollár kurzus.
Az érzékelhető hangulatjavulásból a forint is profitálni tudott: az euró/forint jegyzés 286-os szint alá került. A forint erősödését egyrészt magyarázhatja a javuló nemzetközi befektetői hangulat, másrészt az is, hogy a forint „kamatelőnye” az EKB lépésével növekedett. Ez pedig akár „carry trade”-re is sarkallhatja a piaci szereplőket (alacsony kamatozású devizában hitel felvétele, magas kamatozásúban kihelyezés).
Az európai vezető tőzsdeindexek is feljebb tudtak kapaszkodni az EKB kamatcsökkentését követően. A kockázatvállalási hajlandóság javulásával stagnálás közeléből 0,5-0,7 százalékos pluszba kerültek a részvényindexek.
Megszólalt az elnök
Mario Draghi arról beszélt, hogy a növekedést lefelé mutató kockázatok övezik, amelyek meg is valósultak, de egyelőre nem szólt arról, hogy további monetáris politikai eszközöket vetne be az EKB a gazdaság stabilizálása érdekében. A piacok elbizonytalanodtak.
A jegybank elnöke szerint nincs inflációs kockázat, és ebben az évben a 2 százalékos cél alá kerülhet a pénzromlás üteme.
Draghi elmondta, nincs a központi bank tervei között jelenleg, hogy újabb hiteleket nyújtson a bankoknak (LTRO), alacsony kamattal. (Az EKB korábban két tendert tartott, és összesen mintegy 1000 milliárd eurónyi hitelt adott a bankoknak.)
A piaci hangulatot ronthatta, hogy az EKB Kormányzótanácsában további nem szokványos monetáris politikai eszközök bevetéséről nem esett szó.
Pénzt nyomtat a Bank of England
Közben az angol jegybank is lépett: a 325 milliárd fontos eszközvásárlási programját még 50 milliárddal pumpálta feljebb, hogy lendületet adjon a gazdaságnak. A Bank of England szerint az eurózóna adósságválsága rontja a kilátásokat, és az inflációs cél „alullövése” miatt is indokolt a pénznyomtatás. A BoE az irányadó kamatszintet a várakozásokkal összhangban 0,5 százalékon tartotta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.