Orbán Viktor szombaton Kőszegen, a Tranzit - Fesztivál a határon elnevezésű közéleti rendezvényen beszélt arról, hogy a kormány a személyi jövedelemadót (szja) és a társasági nyereségadót is tovább szeretné csökkenteni.
Tóth G. Csaba, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatási igazgatóhelyettese az MTI-nek kifejtette: alapvetően minden kormány esetében jó irányba tett lépésnek tekinthető, ha az állam gazdálkodásának javulásával adót csökkent egy kabinet. A szakértő hozzátette, hogy a szuperbruttó teljes kivezetésével jövőre megvalósul az szja-csökkentés, így csökkennek a tehetősebbek terhei.
Mind a személyi jövedelemadó, mind a társasági nyereségadó „viszonylag versenysemleges” adónem, ezért Tóth G. Csaba szerint ezek mérséklését nem célszerű újabb különadókból finanszírozni. Hangsúlyozta: először a különadókat kellene kivezetni, és azután csökkenteni a két adót.
Tóth G. Csaba úgy vélekedett, hogy összességében kedvező irányba tett lépés az adócsökkentés, ugyanakkor fontos az intézkedés finanszírozási oldala is: kevésbé kedvező, ha a csökkentés forrását más adók emeléséből teremtik meg. Célszerűbb ennél, ha a kormány vagy kiadáscsökkentéssel, vagy egy olyan gazdaságpolitikával teremt fedezetet erre, amely az ország megítélésének javulásán keresztül csökkenti a kamatköltségeket.
Ha a kormány a kiadások csökkentéséből gazdálkodja ki az szja csökkentését, akkor az többletet hagyhat a háztartásoknál, így bővülhet a fogyasztás, azonban ha a kabinet új adókból fedezi az szja-csökkentést, akkor nem lehet ilyen hatással számolni – fűzte hozzá Tóth G. Csaba.
Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője hangsúlyozta: pontosan csak a további, egyelőre nem is sejthető részletek ismeretében lehet megítélni az adócsökkentés hatásait, egyelőre azok nagyságrendje sem ismert.
Hozzáfűzte: az szja-csökkentés kapcsán a miniszterelnök arra utalhatott, hogy a szuperbruttó kivezetésével csökken az szja. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy egy ezen túli szja-csökkentésnek nincs forrása. Suppan Gergely szerint a szuperbruttó kivetetése nem bővíti majd számottevően a fogyasztást.
A szakértő szerint a társasági nyereségadónál pedig az is elképzelhető, hogy az eddigi, 500 millió forintos határt - ami után 10 százalékos a nyereségadó kulcsa - feljebb tolják, ezzel csökkentve a nagyvállalkozások terheit.
Karsai Péter, a Commerzbank szakértője elemzésében úgy fogalmazott, Orbán Viktor tervei további terheket rónának a költségvetésre, és szinte bizonyosra vehető, hogy a heteken belül sorra kerülő IMF-tárgyalásokon ezek a mondatok nem az együttműködés irányába mutatnának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.