A kiadáscsökkentési ütem lassítása azt jelentené, hogy Athénnak 2016-ig 1,5 százalékponttal kellene csökkentenie az államháztartási hiány mértékét, szemben a 2014-ig vállalt 2,5 százalékponttal. A 2014-ig történő kisebb deficitcsökkentés kieegyenlítésére görög számítások szerint 20 milliárd eurós pluszforrást kellene előteremteni az athéni államháztartás számára. A görög kormány – Szamarasz tegnapi nyilatkozatának megfelelően – nem várná el, hogy a nemzetközi közösség finanszírozza ezt az összeget. A forrásokat elsősorban azzal teremtenék elő, hogy 2016 helyett 2020-tól törlesztenék az első, 110 milliárd eurós EU–IMF-hitelcsomagot.
Szakértők szerint azonban a megszorítások ütemezésének lassítása miatt a görög államháztartásnak jóval több pluszforrásra lenne szüksége az Athén által becsült 20 milliárd helyett. Ez pedig azt jelentené, hogy újabb több tíz milliárd eurós mentőcsomagot kellene az EU–IMF-párosnak összeraknia. Így aztán nem meglepő, hogy az Athénnal szemben egyre türelmetlenebb német kormány pénzügyminisztere a hétvégén egyáltalán nem lelkesedett az ötletért.
A Bildnek adott interjú valójában Szamarasz e heti európai partnerekkel történő, a görög kérelemről szóló tárgyalássorozatát készítette elő, melynek első felvonását, az eurócsoport elnökével való találkozóját lapzártánk után tartották Athénban. A görög könnyítési kérelemről szóló döntő tárgyalás pénteken lesz, amikor Angela Merkel kancellár Berlinben fogadja a görög kormányfőt, aki majd másnap Párizsba is ellátogat, hogy Francois Hollande francia államfőt győzködje a megszorítási ütem lazításáról. Az eurózóna két legnagyobb gazdaságának vezetője pedig ma külön konzultál arról, milyen közös álláspontot fogadjanak el a Szamarasszal történő tárgyalásaikon. Kérdés, hogy a pár hónappal ezelőtti elnökválasztási kampányban megszorításellenes szólamokat hangoztató Hollande mennyire lesz megértő Szamarasszal, miután az eddigi berlini nyilatkozatok alapján Merkel várhatóan a vállalt kiadáscsökkentési ütem betartását fogja követelni Athéntól.
A német kancellár mindenesetre tegnap lehűtötte a várakozásokat azzal, hogy leszögezte: az e heti tárgyalások nem hoznak konkrét eredményt. Athénnal kapcsolatban majd csak a hitelező szervezetek (Európai Bizottság, IMF, EKB) képviselőiből álló trojka jelentésének szeptemberi megjelenése után várhatók érdemi döntések – derült ki szavaiból. A trojka ugyanis a jövő hónapban teszi közzé véleményét arról, miként halad Görögország a második mentőcsomag fejében márciusban vállalt intézkedések megvalósításával. Márpedig Athén csak akkor jut majd hozzá a második mentőcsomag aktuális 31,5 milliárd eurós részletéhez – mely elengedhetetlenül szükséges a csőd elkerüléséhez –, ha a trojka elégedett lesz az addig meghozott athéni intézkedésekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.