Tényleges gazdasági tevékenységet ebből hozzávetőleg 100 ezer cég végez. A D&B szerint egy kisebb, de stabilabb cégstruktúra elősegítené a gazdasági helyzet stabilizálódását, különösen ha az „álvállalkozókból” és a tartozásokat maguk mögött hagyó cégekből lenne kevesebb.
2008 elején még közel 490 ezer működő társas vállalkozást regisztráltak Magyarországon, jelenleg ez a szám megközelíti az 566 ezret is, ami 4 és fél év alatt 15 százalékos bővülést jelent. A bővülés azonban korántsem egyenletes. Míg 2008-ról 2009-re 5,5 százalékkal nőtt a cégek száma, addig 2010-ről 2011-re csak 4,6 százalékkal. Ennek oka, hogy a cégalapítások számának enyhe csökkenése mellett a cégmegszűnések (felszámolások és végelszámolások) száma jelentősen megemelkedett.
Amennyiben az újonnan alapított társas vállalkozások számát vizsgáljuk, már nem egyértelmű a tendencia, mert a törvényi szabályozások erősen befolyásolják a cégalapítások mértékét. 2012 elején például volt egy nagy cégalapítási láz, mivel az illeték drágult, illetve szigorodtak a szabályok, és meghosszabbodott a cégbejegyzési folyamat. Emiatt sokan – akik fontolgatták a cégalapítást – előbbre hozták a bejegyzést. A megugrott cégalapítás után áprilisban már jelentősen csökkent az új cégek száma.
Sőt 2012 első negyedévében először a cégbezárások száma már meghaladta az új cégekét. Valószínűleg a tendencia nem marad így, mivel az elmúlt néhány hónapban az év eleji változások miatt szélsőségesen csökkent a cégalapítási kedv. Az azonban egyértelműen látszik, hogy stagnáló céglétrehozási szám mellett, a cégmegszűnések száma rohamosan nő, ami hosszú távon az összes működő cég számának csökkenéséhez is vezethet.
Iparáganként még mindig a legtöbb szektorban nő a cégek száma, de a 2011. augusztus 1. és 2012. augusztus 1. közötti végpontokat vizsgálva néhány jelentős iparágban már csökkent a cégek száma. A legnagyobb mértékben az építőiparban, a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása, a papíripar, a bányászat és a textilipar területén csökkent a vállalkozások száma, melyhez a nagy arányú cégbezárások jelentősen hozzájárultak.
Területileg az elmúlt egy évben csak Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok megyében csökkent a cégek száma, míg a nyugati és a középső országrészben bővült a vállalkozások száma a leginkább. A legnagyobb cégszámnövekedést – 2 százalék felettit – Pest, Komárom-Esztergom és Csongrád megye könyvelte el az elmúlt egy évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.