„Van egy beütemezett találkozónk a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi delegációjával. A cél, hogy a majdan elkészülő hatástanulmányt részletesen bemutassuk az IMF képviselőinek” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Torba Tamás. A Fórum az Alapvető Élelmiszerek Áfájának Csökkentéséért elnevezésű csoport szóvivője hozzátette: „a kérésünk az lesz, hogy ha a későbbiekben az IMF-fel kapcsolatos tárgyalásokon felvetné a magyar fél az élelmiszerek áfájának csökkentését, akkor a Valutaalap azt jóváhagyólag támogassa.”
Néhány hete a legfontosabb tejtermékek általános forgalmi adójának az 5 százalékos sávba sorolását javasolta a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöksége is.
A Terméktanács ugyan tagja a Fórumnak, a javaslatot a készülő tanulmánytól függetlenül tette meg. Részben ennek hatására az áfacsökkentés kérdésével a kormány is foglalkozott múlt szerdai ülésén, ám – mint azt Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az ülést követő sajtótájékoztatón közölte: döntés nem született, a kabinet további hatástanulmányok készítését kéri az ügyben.
Torba szerint erre válasz a legkésőbb szeptember közepéig nyilvánossá váló, az Ernst & Young által készített anyag, amely reményei szerint az IMF-delegációt is meggyőzi majd. „A tanulmány számszakilag fogja bizonyítani, hogy az alapvető élelmiszerek áfájának mérséklése végső soron nem csökkenti a költségvetési bevételeket, hanem növeli” – mondta.
A Fórum tagjai azt várják a kormánytól, hogy akár már január elsejétől csökkentett áfát vessen ki az alapvető élelmiszerekre, addig pedig a csalásokat elkerülendő alkalmazza a fordított áfa rendszerét – „ahol ez lehetséges”.
A tanulmány szerint a Fórum által kívánatosnak tartott áfakulcs az alapvető élelmiszerek esetében 10 százalék alatt lenne, információink szerint 7-8 százalék körüli teher lenne az a mérték az ágazat szereplői szerint, amely elfogadható lenne az élelmiszeriparnak, fehérítené a gazdaságot, és a költségvetés számára sem járna középtávon bevételcsökkenéssel – legalábbis az áfacsökkentés pártolói szerint.
„Egy mindenki számára elfogadható mértékű áfacsökkentést az elképzeléseink szerint nem rontaná a költségvetés egyenlegét, hanem végül még többletbevételt is eredményezne azáltal, hogy a feketegazdaság ellen hatna” – jelentette ki Torba. Hozzátette: „az áfafizetés nélküli kereskedelem ma ugyanis rendkívüli mértékben elterjedt Magyarországon. Az élelmiszeripar területén tevékenykedő cégek nap mint nap tapasztalják, milyen szinten van jelen a csalás, amellyel szemben a hatóságok tehetetlennek bizonyulnak. Bár időnként nagy nyilvánosságot kap egy-egy feketéző csoporttal szembeni hatósági fellépés, mára az élelmiszerekkel kapcsolatos áfacsalás olyan nagyságrendű kárt okoz, mint a kilencvenes években az olajszőkítés” – emelte ki Torba Tamás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.