Szeptemberben 6,4 százalékra emelkedhetett az infláció a Reuters által megkérdezett közgazdászok várakozása szerint az augusztusi 6 százalékos szintről. A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közli a fogyasztói árak éves változásának ütemét.
Utoljára 2010 januárjában volt ilyen magas (6,4 százalék) az infláció, vagyis több mint másfél éves csúcsra emelkedett az elemzők várakozása szerint. A Danske Bank elemzői például azt valószínűsítik, hogy ennél is magasabb szinten, 6,5 százalékon alakult a pénzromlás üteme szeptemberben, de akadnak, akik ennél magasabb átlagos fogyasztóiár-emelkedést sem zárnak ki. Ha igazuk lesz, akkor 2008 nyara óta (augusztus: 6,5 százalék; július: 6,6 százalék), vagyis több mint 4 éve nem látott szintre szökött fel az infláció az év kilencedik hónapjában.
A „szegények adóját” ráadásul valószínűleg a benzin drágulása mellett az élelmiszerek árának emelkedése hajthatta felfelé, ami különösen negatívan hat az alacsonyabb jövedelműekre. Azt ugyanakkor egyelőre nem lehet tudni, hogy a globális tényezők mennyiben játszottak szerepet a drágulásban. A magas infláció részben az adóemeléseknek tudható be, bár ezek a hatások hamarosan kiesnek az árindexből.
Amennyiben az infláció – a maginflációval és a a változatlan adótartalmú indexszel egyetemben – továbbra is magas szinten alakul, akkor az óvatos monetáris politikát indokolna. Emlékezetes, az MNB monetáris tanácsa az előző két ülésen egyaránt 25 bázispontos kamatvágást hajtott végre, így 6,5 százalékra csökkentette a rátát.
A monetáris tanács szerint „a várható inflációs és pénzügyi piaci folyamatokat, valamint a tartósan gyenge keresletet figyelembe véve összességében a jelenleginél lazább monetáris kondíciók indokoltak. További kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha a kedvező pénzügyi piaci folyamatok tartósak és a középtávú inflációs kockázatok mérsékeltek maradnak.”
A forint továbbra is viszonylag erős szinten ragadt (280-285 között az euróval szemben) annak ellenére, hogy fokozódtak a bizonytalanságok az EU/IMF-megállapodás kapcsán. Kedvező fejlemény, hogy a jövő évi 400 milliárdos kiigazító csomag bejelentése után a csődkockázati mutató is idei mélypontjára került. Mindezek alapján tovább csökkenhet a kamat, ha nem okoz túlzottan nagy negatív meglepetést az inflációs adat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.