BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aki szereti a multikat

Hamarosan újabb multikkal írhat alá stratégiai megállapodásokat a magyar kormány. A cégek tevékenységére rálátó forrásaink szerint ezek az egyezségek ugyan segíthetik a párbeszédet, de részben nyitott kapukat döngetnek, a hosszú távra szóló döntéseket pedig aligha befolyásolják érdemben.

A magyar kormány a közeljövőben írja alá a stratégiai együttműködési megállapodásokat a Richter Gedeonnal, a Hankook Tire Magyarországgal, a Magyar Suzukival és az Alcoa-Köfémmel, közölte a Világgazdasággal a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca szerint ezen felül több megállapodás előkészítése van folyamatban, amelyek közül több még az egyeztetési fázisban tart. Aláírásig eddig egy esetben sikerült eljutni:  Orbán Viktor miniszterelnök még július 20-án látta el kézjegyével a Coca-Cola HBC Magyarország Kft.-vel kötött egyezséget.

A kabinet már korábban is jelezte: a megállapodások célja többek között, hogy a külföldi cégek nyereségük minél nagyobb részét újra hazánkban fektessék be, minél inkább magyar beszállítókkal dolgozzanak, és összességében hosszú távon elköteleződjenek Magyarország mellett.

A már megkeresett vállalatok közé tartozik például a Bombardier MÁV Kft., amely megkapta és vizsgálja a kormány stratégiai megállapodásra vonatkozó tervezetét, mondta el lapunknak Berki Balázs értékesítésért felelős igazgató. Szerinte a kabinet kezdeményezése összességében pozitív, és reméli, hogy a mostani kapcsolatfelvételnek lesz folytatása.

Azon kérdésünkre, miért előnyös a Bombardier számára egy ilyen egyezség megkötése, úgy válaszolt: azáltal a fejlesztési projektek sokkal tervezhetőbbek lesznek kapacitástervezés szempontjából, javulhat a kabinettel folytatott párbeszéd, és a jövőben „még nagyobb erővel tudnak bekapcsolódni a magyarországi járműfejlesztési projektekbe.” Ezáltal jobban tudjuk garantálni a jelenlegi munkahelyek megtartását, illetve nagyobb lesz az esély az esetleges bővítésre is, tette hozzá.

A lapunknak név nélkül nyilatkozó források már nem ítélték meg ennyire pozitívan a stratégiai megállapodásokat. Egy magát közelebbről megnevezni nem kívánó közép-európai cég például azt közölte lapunkkal, hogy már májusban kaptak a kormánytól egy ilyen megállapodás-tervezetet, amely azonban azóta elhalt.

Mint informátorunk elmondta, a dokumentum „általános és megfoghatatlan” célkitűzéseket és szándékkifejezéseket tartalmazott, például a jövőbeni beruházásokra és a magyar beszállítói hányadra vonatkozóan. A dokumentum szerint a kormány ennek fejében kilátásba helyezte, hogy „a rendelkezésre álló forrásokkal támogatja” majd az újabb beruházásokat.

Hasonló véleményt fogalmazott meg kérdésünkre egy, a magyarországi német cégek helyzetére rálátó forrásunk is. „Sok vállalat kapott ilyen dokumentumot. Közülük néhányan már kinyilvánították, hogy nem akarnak ilyen megállapodást kötni, mert nem látják annak értelmét” – magyarázta.

További részletek a szerdai Világgazdaságban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.