„A kamatdöntési opciók vitája során a tanácstagok többsége úgy látta, hogy a potenciális növekedés lassulása ellenére a gazdaságot továbbra is számottevő kapacitásfelesleg jellemzi” – derül ki a szeptember 25-ei kamatdöntés rövidített jegyzőkönyvéből.
A gyenge belső kereslet emiatt érdemben tompítja a költségsokkok inflációs hatását, megítélésük szerint a költségsokkok közvetlen hatásának lecsengése után az inflációs cél teljesülni fog – érveltek a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának külső tagjai, akik megszavazták a 25 bázispontos kamatcsökkentést (így 6,5 százalékra mérséklődött a ráta). A jegyzőkönyv szerint 4:3 arányban szavazták le a külső tagok az MNB elnökét és a két alelnököt, akik kamattartásra voksoltak.
„Más tagok úgy látták, hogy a fennálló strukturális problémák miatt a monetáris feltételek lazítása nem képes a reálgazdaság érdemi élénkítésére” – olvasható a jegyzőkönyvben.
Az infláció magas szintjében jelentős tételt képvisel az átmenetinek tekinthető indirektadó-emelés, valamint az egész Európát érintő élelmiszerár-növekedés, mely hatások eliminálására a monetáris politika nem rendelkezik eszközökkel – mondhatta valamelyik külső tag.
„A Tanács többsége úgy ítélte meg, hogy az európai adósságválságot kezelő intézkedések számottevően javítják a globális pénzügyi piaci környezetet, ami a hazai pénzügyi eszközök felárát is tartósan mérsékelte. Több tanácstag hangsúlyozta, hogy jelentős és tartós javulás következett be az elmúlt hónapok során hazánk kockázati megítélésében” – írják a jegyzőkönyv szerzői.
„A várható inflációs és pénzügyi piaci folyamatokat, valamint a tartósan gyenge keresletet figyelembe véve összességében a Tanács többségének megítélése szerint az inflációs cél a monetáris politika számára releváns horizonton a jelenleginél lazább monetáris kondíciókkal is elérhető” – vélekedhettek a külső tagok.
Simor Andrásék úgy érvelhettek, hogy a magas inflációs alapfolyamatok és a strukturális reálgazdasági problémák miatt az alapkamat szinten tartása indokolt.
A jegyzőkönyv szerint a „a testület tagjai egyetértettek abban, hogy további kamatcsökkentésre abban az esetben kerülhet sor, ha a kedvező pénzügyi piaci folyamatok tartósak és a középtávú inflációs kockázatok mérsékeltek maradnak”.
Simor András a vitát követően szavazásra bocsátotta a felmerült javaslatokat. Az alapkamat 25 bázispontos csökkentését négy tanácstag támogatta (Bártfai-Mager Andrea, Cinkotai János, Gerhardt Ferenc, Kocziszky György), míg hárman a kamatszint tartása mellett szavaztak (Karvalits Ferenc, Király Júlia, Simor András).
Inflációs kockázatok
A Monetáris Tanács szeptemberi kamatdöntő ülésén úgy ítélte meg, hogy az éves fogyasztóiár-index tartósan a cél fölött maradhat. A testületi tagok többsége szerint a kormányzati indirektadó-intézkedések és a kibontakozóban lévő költségsokkok magasan tartják az inflációt.
„Egyes tagok megítélése szerint a gyenge reálgazdasági teljesítmény mögött elsősorban ciklikus tényezők állnak, és a gyenge belföldi kereslet és a laza munkaerőpiac dezinflációs hatása előbb-utóbb érvényesülni fog. Egy tag hangsúlyozta, hogy a másodkörös hatások kockázata alacsony” – tartalmazza a jegyzőkönyv.
Mások ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy az egyszeri hatásoktól megtisztított, az inflációs alapfolyamatot jellemző mutatók is emelkedtek, vagyis a korábban vártnál nagyobb mértékű lehet a költségsokkok árakba való begyűrűzése.
Volt, aki azt emelte ki, hogy a gyenge reálgazdasági teljesítmény alapvetően az eurózóna válságára vezethető vissza. Az is elhangzott, hogy a gyenge reálgazdasági teljesítmény mögött vélhetően nagyrészt strukturális okok húzódnak meg, melyek következtében a visszafogott kereslet dezinflációs hatása kisebb a vártnál.
Romlott a helyzet
A Monetáris Tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a gazdaság növekedési kilátásai romlottak, a kibocsátás a 2012-es csökkenést követően jövőre is csak lassan növekedhet. Az egyaránt tartósan magas munkanélküliség és alacsony beruházási aktivitás következtében a gazdaság potenciális növekedése visszafogott marad. A csökkenő reáljövedelmek, a folytatódó mérlegkiigazítás, az általánosan szigorú hitelezési feltételek és a bizonytalan gazdasági környezet következtében a belső kereslet tartósan visszafogott lesz.
A növekedés forrása az idén érdemben lassuló, majd jövőre várhatóan visszafogottan bővülő export marad. Nem volt egységes ugyanakkor a testület véleménye a tekintetben, hogy a gazdasági növekedés visszaesése mennyiben tulajdonítható strukturális, illetve ciklikus tényezőknek.
Javult a megítélés
A Monetáris Tanács úgy ítélte meg, hogy az elmúlt időszakban hazánk kockázati megítélése jelentősen javult. Egyes tagok ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a hazai kockázati felárak mérséklődését a nemzetközi fejlemények okozták, miközben az országspecifikus feláraink némileg romlottak az elmúlt hónapban.
A testület tagjai az államadósság finanszírozási kockázatainak további csökkentése és az alacsonyabb kockázati felárak érdekében továbbra is kiemelt fontosságúnak tartják, hogy a kormány és az Európai Unió, illetve a Nemzetközi Valutaalap között minél előbb megegyezés szülessen – olvasható a jegyzőkönyvben.
Forgatókönyvek
A Magyar Nemzeti Bank szakértői által szeptemberben készített inflációs jelentés alappályája mellett a Monetáris Tanács két alternatív forgatókönyvet tartott relevánsnak.
Az első forgatókönyvben az alappályánál kedvezőbb potenciális kibocsátással, rosszabb ciklikus pozícióval és erősebb dezinflációs hatással számolt a Tanács. E szcenárió szerint a válság kisebb mértékben erodálhatta a potenciális kibocsátást, és a strukturális munkanélküliség is alacsonyabb lehet, mint az alappályájában. Amennyiben ez a feltételezés helytálló, akkor a gazdaság ciklikus helyzete rosszabb, a dezinflációs hatás erősebb, így a költségsokkok közvetlen hatásának lecsengésével az infláció csökken. A testület tagjainak többsége szerint e kockázati pálya mentén az inflációs cél lazább monetáris kondíciók mellett is elérhető.
A második kockázati pálya azt feltételezi, hogy az elmúlt évekre jellemző magas infláció miatt a várakozások horgonyzottsága gyengülhetett. Erre utal az inflációs alapfolyamatok romlása azt elmúlt hónapokban, aminek a magyarázata az lehet, hogy a tartósan cél fölötti infláció és a folyamatosan érkező kedvezőtlen költségsokkok hatására a gazdasági szereplők inflációs várakozásai megemelkedhettek. Ilyen esetben a költségsokkok várakozásokon keresztül érvényesülő, ún. másodkörös inflációs hatásának nagyobb a valószínűsége. Ehhez a kockázati pályához az alappályánál szigorúbb monetáris politika, azaz monetáris szigorítás szükséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.