Egyre kisebb esélye van annak, hogy Magyarország megegyezik az EU-val és az IMF-fel egy hitelkeretről. Elemzők szerint csak a piaci nyomás késztetheti arra a kabinetet, hogy megállapodást kössön a nemzetközi szervezetekkel.
A legutóbbi intézkedések bejelentése előtt még 30-35 százalékos esélyt adtam az IMF-megállapodásra, már csak 25 százalékos valószínűséget adok rá – mondta Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazhatója, aki példaként említette a bankadó megtartását.
Tovább vághatják a kamatot
A magyar eszközöket azonban továbbra is támogatja a kedvező külső környezet, így a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa kedden újabb 25 bázisponttal csökkentheti az alapkamatot, 6 százalékra. Ez a negyedik egymást követő hónap lenne, hogy az MNB csökkenti az irányadó rátát. A Reuters által megkérdezett 22 elemzőből 19 várja azt, hogy csökkenjen a kamat, és hárman kamattartást vetítenek előre.
Az utóbbi három kamatdöntésen a külső tagok szavaztak kamatvágásra, míg az elnök és a két alelnök kamattartásra voksolt. Simor Andrásék amiatt aggódnak, hogy a kamatvágások miatt nem lesz elérhető a 3 százalékos inflációs cél.
Elemzők szerint jövő évben 5 százalék közelébe csökkenheti a kamatot az MNB, ha fennmarad a kedvező globális hangulat. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy tavasszal lejár Simor András elnök mandátuma, és nem lehet tudni, hogy ki váltja őt. Mindez befolyásolhatja a kamatpályát is. Egyes várakozások szerint komoly esély van arra, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kerül az MNB élére.
Romlanak a növekedési kilátások
Az elmúlt hetekben romlottak Magyarország növekedési kilátásai is, ami további okot adhat a kamatvágásra. A gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások két okból is romlottak. Egyrészt, a Központi Statisztikai Hivatal a vártnál nagyobb visszaesésről számolt be a harmadik negyedévben. Az elemzők által várt 1,1-1,3 százalékos zsugorodás helyett 1,5 százalékkal esett vissza nyers adatok alapján a harmadik negyedévben a GDP az előző év azonos időszakához képest. Ez ronthatta az idei növekedési kilátásokat.
A jövő évi gazdasági növekedés pedig a Matolcsy-csomagok miatt lehet alacsonyabb a vártnál. A nemzetgazdasági miniszter által legutóbb bejelentett csomagok leginkább bevételi oldali intézkedéseket jelentenek. Emlékezetes, az ígéretekkel ellentétben jövőre mégsem feleződik a bankadó, és a kormány örökre megtartja azt, kivetik a közműadót és jövőre tranzakciós illetéket is kell fizetni.
A kormány azért vezet be súlyos kiigazításokat, hogy a GDP 3 százaléka alatt tartsa a költségvetési hiányt idén és jövőre is, hogy az Európai Unió megszüntesse a túlzottdeficit-eljárást Magyarországgal szemben, ami már nyolc éve tart.
Elemzők szerint idén 1,3 százalékkal eshet vissza a GDP, míg egy hónappal korábban 1,1 százalékos gazdasági visszaesést prognosztizáltak. A Reuters elemzői konszenzusa szerint jövőre pedig 0,15 százalékkal növekedhet a gazdaság, miközben októberben még 0,4 százalékos GDP-bővülést vártak. Egyes közgazdászok ugyanakkor azt feltételezik, hogy jövőre sem lábal ki Magyarország a recesszióból, amiben komoly szerepe van a Matolcsy-csomagoknak. A kormány ugyanakkor 0,9 százalékos gazdasági növekedést vár 2013-ra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.