Az utóbbi hónapokban meredeken nőtt azoknak a száma, akik a hiányzó perspektíva miatt külföldre vándorolnak ki. Csupán ez év első felében több mint 40 ezer, elsősorban magasan képzett fiatal fordított hátat a hazájának, ez 44 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Ám még súlyosabb a szakképzetlen vagy kevésbé képzett fiatalok helyzete. Sok fiatal ugyanis az ingatlankonjunktúra idején abbahagyta a tanulást, hogy mint szakképzetlen munkaerő, gyorsan pénzt kereshessen az építőiparban. Most azonban képzettség nélkül az utcára kerültek, ők a válság legnagyobb vesztesei.
Az NZZ szerint több mint egymillió spanyol fiatal munkanélkülinek nincs iskolai végzettsége. A lemorzsolódási arány közel 27 százalékos, míg az EU átlag a 14 százalékot sem éri el. A hatékony szakképesítési rendszer hiánya Spanyolország egyik strukturális gyengesége. A magas fiatalkorú munkanélküliség csökkentésére a spanyol kormány intézkedéseket hozott a duális képzés bevezetésére, német mintára.
Eszerint a fiataloknak a képzési idő legalább egyharmadát vállalatoknál, a többit iskolákban kell eltölteniük. Azok a cégek, amelyek részt vesznek e programban, akár 100 százalékos kedvezményben is részesülhetnek a járulékok terén. Ugyanakkor szakértők attól tartanak, hogy a német rendszert nehezen lehet bevezetni Spanyolországban, mivel itt a vállalati szektor sokkal szétaprózottabb, mint Németországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.