BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem elég az export - Tovább szenvedhet a magyar gazdaság

Érdemben nem javult a magyar gazdaság helyzete a harmadik negyedévben. A Világgazdaság Online által megkérdezett közgazdászok mediánvéleménye szerint a GDP 1,3 százalékkal zsugorodhatott az előző év azonos időszakához képest nyers adatok alapján. A fogyasztás csökken, a beruházások esnek, egyedül a nettó export segítheti a gazdaságot. Ugyanakkor az euróövezeti adósságválság közepette legfőbb exportpartnereinket is elérte a lassulás, vagyis a nettó export egyre kevésbé ellensúlyozhatja a belső kereslet esését. A KSH csütörtökön közli az előzetes GDP-adatokat.

„Nem láttunk nagy eltérést a harmadik negyedévben a második negyedévhez képest” – mondta Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető közgazdásza szerint az tűnik ki a statisztikai adatokból, hogy a háztartások fogyasztási kiadása még nagyobbat estek a harmadik negyedévben, mint a másodikban. „A beruházásokban pozitív fordulat nem következett be” – tette hozzá Török Zoltán.

„Egyedül a nettó export marad, ami egyensúlyozni tudja a más területeken tapasztalható nagy mínuszokat” – mondta a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Meglátása szerint az összkép valószínűleg az utolsó negyedében sem változik.

A szeptemberi ipari számokra nézve azt látjuk, hogy nagy visszaesést regisztrált a KSH szeptemberre, de ezt javarészt technikai okok magyarázzák, amiktől megtisztítva a számokat minimális javulást láthatunk.

Nincs fordulat

Szeptemberben – előzetes adatok alapján – 3,8 százalékkal visszaesett az ipari termelés az előző év azonos hónapjához viszonyítva – közölte pénteken a KSH. A munkanaphatástól megtisztított index 0,6 százalékkal nőtt. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index szeptemberben 0,7 százalékkal emelkedett – írta a statisztikai hivatal. A Raiffeisen elemzői szerint a harmadik negyedévben azonban így is marginális hozzájárulása lehetett a gazdasági növekedéshez az iparnak.

Kondrát Zsolt szerint sem látszik a fordulat a magyar gazdaságban. „A fogyasztás és a beruházás esik, a kormányzati kiadások csökkenhettek, és a nettó export ezt nem tudja ellensúlyozni” – mondta az MKB Bank vezető közgazdásza. Hozzátette, a nettó export bővülése a külső konjunktúra lanyhult miatt lassult, és nem tudja ellensúlyozni a belföldi kereslet csökkenését.

Az ipar stagnálás körül van, a mezőgazdaságban még nagyobb mínuszt láthatunk, és az építőipari trendben nem látszik fordulat – foglalta össze a közgazdász.

A fogyasztás kifejezetten jó volt a második negyedben – értékelte a mérsékelt visszaesését Kondrát. Szerinte az év második felében nagyobb visszaesés várható. „A reálbérek csökkennek és a foglalkoztatás is mérséklődik a vállalatok által jelentett adatok szerint” – magyarázta Kondrát Zsolt.

A beruházásokban nem várható fordulat külső és belső okok miatt. „A gazdaságpolitika kiszámíthatatlan, a vállalatokra pedig további terhet rónak” – jegyzete meg.

Nem is olyan rossz a helyzet?

Samu János szerint a második negyedévi -1,3 százalékos GDP csökkenésénél kisebb visszaesést láthatunk most. A Concorde közgazdásza úgy látja, éves alapon kisebb lehet a zsugorodás, és ebben a vártnál jobb ipari és építőipari teljesítmény játszhatott szerepet.

„Kiemelkedően jó lett a szeptemberi ipari teljesítmény” – hívta fel a figyelmet Suppan Gergely. A TakarékBank vezető elemzője kiemelte: ha a hó/hó adatot nézzük, akkor mindenhol visszaesést láthattunk Európában, Magyarországon viszont növekedés volt. A szakértő szerint ez nagyrészt a Mercedes-hatással magyarázható. „A Mercedes duplájára kapcsolata a termelését, e nélkül negatív lehetett volna a havi ipari adat” – vélte Suppan Gergely.

Júniusban és júliusban lefelé húzta az ipart a kőolaj-finomítás – mondta Suppan Gergely. A Mol második negyedéves gyorsjelentésében is felhívta a figyelmet arra, hogy finomítói leállás várható júniustól, ám augusztusban már újra felfutást láthattunk az olajfinomításban. „A Molnak nem elhanyagolható a súlya a magyar gazdaságban” – jegyezte meg. A TakarékBank elemzője szerint leállás nélkül nem lett volna ilyen gyenge a második negyedéves GDP-adat sem.

Számításaim szerint az ipari termelés 2,5 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben második negyedévhez képest – mondta Suppan Gergely. A közgazdász szerint az építőipar teljesítménye is bíztató, bár megjegyezte, hogy a szeptemberi adatot még nem ismerjük.

Bizonytalanságot a mezőgazdaság teljesítménye okoz – hangsúlyozta Suppan Gergely. „A kukoricatermés katasztrofális, és emiatt az első negyedévet lefelé korrigálja a KSH, így a pálya is lefelé módosulhat” – magyarázta.

Ugyanakkor vannak további biztató jelek a szakértő szerint. A vendéglátóipar évek óta nem látott pozitív teljesítményt mutatott, a szolgáltató szektorban bíztató jeleket is láthatunk.

A kiskereskedelmi forgalom visszaesése többnyire megfelelt a várakozásoknak, a pénzügyi szektorban és az ingatlanoknál pedig továbbra is zsugorodás van, így összességében Suppan szerint igen vegyes kép látszódik a szolgáltatásoknál.

A nyers adat rosszabb lehet, mint a kiigazított, ami látszik az ipari adatból is – hívta fel a figyelmet. Ezt azzal magyarázta, hogy két munkanappal kevesebb volt az egész negyedévben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.