Az idei költségvetés többletigényéről, illetve a jövő évi büdzsé számairól ugyanis az előírt kedd éjféli határidőig nem egyeztek meg az EU két költségvetési hatóságának, a miniszteri tanácsnak, illetve az Európai Parlamentnek a képviselői.
Az Európai Parlament 27 fős tárgyalódelegációja – amelynek egyedüli magyar képviselőként tagja Surján László is – ugyanis lemondta a részvételt a kedd esti egyeztetésre. A magyar EP-képviselő ezt azzal indokolta, hogy a miniszteri tanács nem alakított ki közös álláspontot az idei büdzsé többletigényével kapcsolatban. „Miután nem volt tanácsi álláspont, így nem volt miről tárgyalni” – mondta Surján László.
Az Európai Bizottság számításai szerint 9 milliárd euró hiányzik ahhoz, hogy az EU minden idei kötelezettségét teljesíteni tudja, vagyis ki tudja fizetni a már végrehajtott uniós projektek után beadott számlák értékét az egyes tagországoknak. Az uniós projektek ugyanis utófinanszírozottak, azokra a tagországok megelőlegezik a szükséges forrásokat, amit a projekt végrehajtása után az EU kifizet számukra.
A legnagyobb összeggel, 8,3 milliárd euróval a fejlesztési és vidékfejlesztési alapokra szánt forrásokat kellene kiegészíteni. A brüsszeli testület úgy számol, hogy a hiányzó, összesen 9 milliárd euróból 5,9 milliárdot kellene a tagállamoknak állniuk, mert a bizottság az idén 3,1 milliárd euró többletbevételre tudott szert tenni, főleg versenyjogi eljárások során kiszabott bírságokból, büntetésekből.
A kilencmilliárdos forrásról szóló megállapodás hiánya több országot is nehéz helyzetbe hozhat. A BruxInfo szerint Olaszország esetében 1,8 milliárd euró ragadhat benn, míg Csehország is egymilliárdot hiányolhat. A magyar számokkal kapcsolatban Surján László a Világgazdaságnak azt mondta: hazánk esetében mintegy 380 millió euró kifizetését érinti a megállapodás elmaradása. Ezt az összeget azonban a magyar költségvetés mindenképpen megkapja, hiszen ennek kifizetése jogi kötelezettsége az EU-nak, a megállapodás hiánya miatt viszont csúszhat annak utalása – emelte ki az EP-képviselő.
Az elmaradt keddi tanácskozáson az idei büdzsé többletigénye mellett a jövő évi költségvetés számairól is meg kellett volna egyezniük a miniszteri tanács és az EP képviselőinek. Az Európai Parlament ugyanis támogatva a bizottság áprilisban benyújtott tervezetét, azt szeretné, ha a 2013-as büdzsé összege közel 138 milliárd euró lenne, ami mintegy 7 százalékos emelést jelentene az idei évhez képest. Ezzel szemben a tagállamok kormányai csak közel 3 százalékos emelést tudnak elfogadni, amivel 133 milliárd euró lenne a költségvetés összege.
„Hasonló helyzet két éve is kialakult az EP és a tanács között, akkor december közepén sikerült megállapodni a 2011-es büdzsé számairól” – mondta Surján László, aki szerint most is megszülethet az év végéig az alku. „Akkor lesz tényleg baj, ha az év végéig nem sikerül megkötni a megállapodást, ugyanis akkor a jövő évi költségvetést hónapról hónapra fogják működtetni, vagyis havonta a 2012-es költségvetés kiadási tételeinek 1/12-ét lehet elkölteni, ami komoly nehézséget okozhat majd a kohéziós és agrártámogatások kifizetésében” – emelte ki az EP-képviselő. Ha például egy adott hónapban nagyobb értékű beruházásokról érkezik be számla az unióhoz, mint amennyi az adott hónapban elkölthet a 2012-es büdzsé alapján az unió, akkor a limit feletti részt nem tudja majd időben átutalni az EU.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.