BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bezuhant az export és az import is

Novemberben a kivitel volumene 4,3, a behozatalé 4,6 százalékkal mérséklődött az előző év azonos hónapjához képest. Az év tizenegyedik hónapjában a legnagyobb visszaesés – a magas bázis miatt – a gépek és szállítóeszközök csoportjában volt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2012 első tizenegy hónapjában a kivitel volumene 1,5, a behozatalé 0,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A 2012. január–novemberi kivitel értéke 21 635 milliárd forint (74,6 milliárd euró), a behozatalé 19 688 milliárd forint (67,9 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1947 milliárd forintot (6,7 milliárd eurót) tett ki, 59 milliárd forinttal többet, azonban az árfolyamváltozás miatt euróban mérve 23 millióval kevesebbet, mint 2011 azonos időszakában.

2012. január–novemberben a termékforgalom forintban mért árszínvonala az exportban 3,8, az importban 5,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, a cserearány 1,3 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz képest 14, az euróhoz mérten 4,6 százalékkal gyengült.

A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 2,8 százalékkal csökkent, míg a behozatal nem változott az egy évvel ezelőttihez viszonyítva. A híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülékek exportvolumenét továbbra is 20 százalékot meghaladó visszaesés jellemezte, importja bázisszint körül alakult.

Ezzel szemben dinamikusan bővült az energiafejlesztő gép és berendezés exportja, melyben meghatározó szerepet játszott a motorok, áramfejlesztők és gázturbinák forgalmának élénkülése. Azonos mértékben, csaknem tizedével nőtt a közúti jármű mindkét irányú forgalma, valamint az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés kivitele.

A feldolgozott termékek export- és importvolumene 7,4, illetve 4,4 százalékkal bővült 2011. január– novemberhez képest. Kétszámjegyű volt a növekedés a gyógyszer és gyógyszerészeti termék, a gumigyártmány, a vas és acél exportvolumenében, továbbá a szerves vegyi termék és a szakmai, tudományos ellenőrző műszer mindkét irányú kereskedelmében.

Az energiahordozók importvolumene – a forintárak 16 százalékos növekedése mellett – az év első tizenegy hónapjában 4,9 százalékkal volt kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. Az import több mint felét adó kőolaj és kőolajtermék, valamint a behozatal csaknem harmadát kitevő természetes és mesterséges gáz kereskedelmét – a belföldi kereslet alakulásával összhangban – csökkenés jellemezte.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 6,0 százalékkal nőtt, míg az importé 5,6 százalékkal csökkent 2011. január–novemberhez képest. Az árufőcsoport kivitelében meghatározó súlyú gabona és gabonakészítmény exportvolumene a teljes időszakot vizsgálva közel hetedével nőtt, bár az utóbbi két hónap kiszállításai számottevő csökkenést mutattak, főként a kukoricaexport markáns visszaesése miatt.

Egyszámjegyű volt a bővülés a tej, tejtermék, tojás, a zöldségféle és gyümölcs kivitelében – elsősorban a régi tagállamokkal bonyolított kereskedelemnek köszönhetően, ugyanakkor behozataluk nem érte el a tavalyi szintet.

2012. január–novemberben az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 1,5, az onnan érkező behozatalé 2,7 százalékkal volt több, mint 2011 azonos időszakában. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 118 milliárd forinttal romlott.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 1,4 százalékkal bővült, az importé 4,7 százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőttitől. A külkereskedelmi mérleg hiánya 641 milliárd forint volt, 177 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.