Az Európai Regionális Szervezet (ERGO) Nők a nemzetgazdaságban címmel megrendezett konferenciáján tartott előadásában a miniszteri biztos kifejtette: 2012 volt az első olyan év, amikor a szociálpolitikai és egyéb változások következtében "nem csak a legmagasabb GDP termelőképességgel bíró" munkavállalók tudtak bent maradni a foglalkoztatási piacon - fogalmazott Szalai Piroska.
A miniszteri biztos hangsúlyozta: reményei szerint 2013 januárjában beindult munkahelyvédelmi akcióterv tíz pontja közül három a női foglalkoztatottak 30 százalékát érinteni fogja.
Hozzátette: a 25 év alatti, az 55 év feletti, valamint a 3 vagy több gyermekes nők foglalkoztatását segítik adókönnyítésekkel.
Beszámolt róla: az EU-ban a 15 és 64 év közötti nők 58,5 százaléka, míg Magyarországon 50,6 százaléka dolgozott munkavállalóként 2011-ben. A regisztrált női munkanélküliek rátája az EU-ban 6,4 százalék volt, Magyarországon pedig 6,3 százalék, viszont a gazdaságilag inaktívak között már jelentős a különbség, mert az EU 35,1 százalékával szemben a magyarországi nők 43,2 százaléka tartozik ebbe a csoportba.
Az adatok szerint, azoknak az anyáknak, akiknek a legfiatalabb gyermeke idősebb 12 évnél, a magyarországi foglalkoztatási rátája 75,1 százalék, az EU 27-ek 71,6 százalékával szemben. A kisgyermekes anyáknál, akiknek a legfiatalabb gyermeke kisebb, mint 6 éves, a foglalkoztatási ráta kedvezőtlen, mert az EU 27-ek 58,9 százalékos rátájával szemben a magyarországi csak 34 százalék.
A női foglalkoztatási ráta 1997 és 2002 között 5 százalékkal volt alacsonyabb, mint az európai uniós átlag, 2003-tól már nem tudott úgy növekedni, mint az unióban és 2010-re elértük a 8 százalékos távolságot - mondta.
Szalai Piroska úgy fogalmazott: a hangsúlyok eltolódtak, a családok számára a biztonság sokkal fontosabbá vált, mint 2008 előtt, sokkal kockázatosabbnak érzik a családok, ha csak az egyik felnőttnek van munkája.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.