Az Economist Intelligence Unit (EIU) éves átfogó vizsgálatába bevont 730 intézményi befektető nagy többsége derűlátó a világgazdaság egészének idei kilátásaival kapcsolatban: 72 százalékuk mondta azt, hogy globális átlagban növekedést vár 2013-ban. A tavalyi EIU-felmérésbe bevont befektetési cégeknek még csak az 57 százaléka várt világgazdasági növekedést az idei évre.
A megkérdezett befektetési intézmények vezetőinek 22 százaléka az EIU által a lehetséges euróövezeti fejleményekre kidolgozott forgatókönyvek közül ugyanakkor "meglehetősen", vagy "nagyon" valószínűnek nevezte Görögország idei távozását a valutaunióból.
Kétszer ennyi, 44 százaléknyi válaszadó valószínűsítette azt, hogy Németország politikai stabilitását veszélybe sodorja a többi eurógazdaság támogatásának költségeivel szembeni ellenállás.
Még többen, 50 százaléknyian tartanak attól, hogy Olaszország élére ismét belviszályokkal terhelt kormánykoalíció kerül, és ez újból destabilizálja az euróövezeti piacokat.
Az EIU globális felmérésébe bevont befektetési intézmények vezetőinek ugyancsak a fele nevezte valószínűnek azt, hogy a piac elveszíti bizalmát Francois Hollande francia elnök kormánya iránt, és ez Franciaország pénzügyi stabilitásának megingását okozhatja.
A megkérdezett intézményi befektetőknek csaknem a harmada a világgazdaság fő kockázati tényezői között említette azt a lehetőséget, hogy Izrael támadást intéz az iráni nukleáris létesítmények ellen, és emiatt meredeken felszökik a nyersolaj világpiaci ára. Az EIU körkérdésére válaszolók közül 31 százalék nevezte ezt a fejleményt "meglehetősen", vagy "nagyon" valószínűnek.
Igaz ugyanakkor, hogy a felmérésben részes befektetési cégek 41 százaléka szerint e forgatókönyv megvalósulása "nem nagyon", vagy "egyáltalán nem" valószínű.
Más nagy londoni házak sem sorolják a legvalószínűbb fejlemények közé az Irán elleni izraeli támadást és az ennek nyomán kialakuló globális nyersolaj-ársokkot.
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays - amely rendszeres olajpiaci helyzetértékeléseket is összeállít - minap ismertetett új prognózisában közölte, hogy véleménye szerint továbbra is Irán "a legfontosabb geopolitikai sztori" olajpiaci szempontból, és az Iránnal kapcsolatos fejlemények gyakorolhatják a legnagyobb hatást az olajárakra. A ház szakelemzői szerint úgy tűnik azonban, hogy Barack Obama amerikai elnök, miután sikeresen letudta újjáválasztási kampányát, teljes körű diplomáciai offenzívába kezdett az iráni nukleáris fejlesztéssel kapcsolatos viszály békés rendezése érdekében, és az amerikai kormányt "egyébként sem tölti el túl nagy lelkesedéssel" egy újabb közel-keleti fegyveres konfrontáció lehetősége.
A Barclays - e tényezőt is figyelembe véve - jelentősen csökkentette idei évre szóló átlagos olajár-előrejelzéseit. A ház a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta idei egész éves hordónkénti átlagárára adott becslését 125 dollárról 112 dollárra, a nyugati félteke irányadó alaptípusa, a West Texas Intermediate (WTI) 2013-as átlagárára szóló prognózisát 108 dollárról 95 dollárra módosította új prognózisában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.