A 2012. évi bevallások alapján a munkáltatók összesen 102,8 milliárd forint egyes meghatározott juttatást, illetve 281,2 milliárd forint béren kívüli juttatást (összesen 384 milliárd forintot) adtak a munkavállalóknak – közölte egy írásbeli kérdésre a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihályt az MSZP-s Garai István Levente kérdezte arról, hogy milyen nagyságú az szja törvényben meghatározott adómentes vagy kedvező adózású béren kívüli juttatások címén a munkáltatóknál és a munkavállalóknál hagyott az állami költségvetésbe, be nem fizetett adó és járulékterhek összege?
Varga Mihály közölte, hogy a 2012. évi tény adatok alapján 2013-ban 110 milliárd forintra tehet ő a juttatások adóelőnye a munkabérhez képest, azt feltételezve, hogy a munkáltatók a teljes munkáltatói költségen nem változtatnak. Ebből a Szép Kártya adóelőnye 2012. évi adatok alapján 2013-ban 22 milliárd forint, az Erzsébet-utalvány adóelőnye 2013-ban pedig 27,7 milliárd forint. Ezek az összegek nagyjából a központi költségvetést rövidítik meg, viszont mintegy ennyivel több pénz marad a munkavállalók zsebében.
A családi adókedvezmény és a célzott szociális hozzájárulási adó kedvezmények figyelembe vétele nélkül 2013-ban a béren kívüli juttatások adóelőnye a munkabérrel szemben a teljes munkáltatói költség arányában 22,7 százalék, míg az egyes meghatározott juttatások esetében ez az arány 15,2 százalék. A béren kívüli juttatások közé tartozik az Erzsébet-utalvány és a Szép Kártya, az iskolakezdési támogatást, valamint az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári hozzájárulást is. Az szja törvény mellékletében a különböző jogcímű adómentes juttatások között szereplő tételek egy része akár cafetéria juttatási elemként is megjelenhet, például a sportbelépők, vagy a kulturális eseményre szóló jegyek.
Varga arra is emlékeztetett, hogy az Erzsébet-utalványt, béren kívüli juttatásként – a felhasználói kör folyamatos bővülésének eredményeként – eddig több mint 1,8 millió munkavállaló választotta Magyarországon. Az utalvány 2012-ben nagyságrendileg 90 milliárd forint értékben kerül forgalomba és országos lefedettségű elfogadóhelyi hálózattal bír. Az Erzsébet-utalvány forgalmazásából származó eredmény kizárólag szociális üdültetési célokra, ezzel összefüggő szolgáltatásokra, és egyéb szociális programokra, azaz az Erzsébet-programra használható fel. 2012-ben több mint 100 ezer ember, ebből több mint 30 ezer gyermek részesült az Erzsébet-program keretében névre szóló támogatásban, üdülési szolgáltatás formájában.
A Széchenyi Pihenő Kártyára 2012-ben feltöltött összeg összesen 71,7 milliárd forint volt, ebből 17,8 milliárd forintot töltöttek fel szálláshely
alszámlára, 43,2 milliárd forintot vendéglátás alszámlára, 10,7 milliárd forintot szabadidő alszámlára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.