Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti reggelijén azt mondta, nem hiszi, hogy látványosan megélénkülne a banki hitelezés a közeljövőben. Szerinte a bankok maguk is régóta tudták, hogy túl nagy kockázatokat vállalnak, így a jövőben vissza fognak térni a 110 százalékos, de akár a 100 százalék alatti hitel/betét arányhoz. Szerinte a jegybank lépései sokkal inkább a kockázatos hitelek fokozatos kiváltására lesznek hasznosak. Példaként említette a kis- és középvállalkozásokat, amelyeknek devizahitel-kiváltására 250 milliárd forintot különített el a jegybank.
Rogán az amerikai és magyar üzletembereknek arról is beszélt, hogy véleménye szerint a különadók a következő kormányzati ciklusban is fennmaradnak, akármilyen kormány lesz is hatalmon. Akár 2018-ig is szükség lehet rájuk a költségvetési egyensúly érdekében – mondta a parlament gazdasági bizottságának elnöke. „Hiba volt részünkről, hogy 2011-ben nem mondtuk meg őszintén, hogy a különadókkal hosszú távon számolni kell” – tette hozzá, amikor a gazdasági környezet kiszámíthatóságáról kérdezték. Egy kérdés azt firtatta, hogy a banki különadó beáll-e az európai uniós szintre, vagy a jelenlegi mértéken, a mérlegfőösszeg 0,45 százalékán. A frakcióvezető a választ megkerülve a friss konvergencia-jelentésre utalt. Ebben a magyar adó mértékének csökkentéséről nem esik szó.
Rogán szerint a gazdasági növekedés érdekében az egyik szükséges lépés az EU-pénzek kifizetésének és felhasználásának hatékonyabbá tétele volna. Az alacsony infláció reálnyugdíj-emelkedéssel és az alacsony keresetűek jövedelempozíciójának emelkedésével járulhat hozzá a növekedéshez. Hozzátette: a magyar kormány már sokkal óvatosabban ítéli meg az Európai Unió előrejelzéseit, mert az elmúlt két évben bebizonyosodott, hogy az EU több ponton súlyosan tévedett előrejelzéseiben. „Az ő korrekciós javaslataik szerint cselekedtünk, de az általuk előre jelzett 2,8 százalékos költségvetési hiány végül 2,2 lett. A magyar szakértők a jelek szerint jobban számoltak” – mondta.
Rogán Antal leszögezte, hogy a Fidesz tiszteletben tartja és mindig tiszteletben fogja tartani az európai uniós tagságból eredő kötelezettségeket. A párt soha nem kérdőjelezte meg a az EU-tagságot, sőt, annak szorosabba fűzésében érdekelt. A szükséges korrekciókra pedig nyitott.
Rogán bejelentette, hogy a kormány vizsgálja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) összevonásának lehetőségét, az ezzel kapcsolatos jogi szabályozás még nyár előtt a parlament elé kerülhet. Hozzátette, nem lehet a teljes PSZÁF-ot az MNB-be beolvasztani. Elmondta azt is, hogy a jogszabálytervezet beterjesztése előtt a kormány konzultál majd az Európai Központi Bankkal (EKB).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.