Megerősítette, hogy a hitelprogramot kedvezően, többszörös túljegyzéssel fogadták a hazai hitelintézetek, a jegybank ennek tudatában emelte meg a hitelprogram első két pillérének keretösszegét.
Hegedűs Éva, a Gránit Bank alelnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: az MNB hitelprogramja kedvező feltételek mellett kiszámítható forrást jelent a vállalatok, főleg a kis- és középvállalkozások számára, várhatóan hozzájárul ahhoz is, hogy a beruházások ismét növekedjenek Magyarországon.
Gerhardt Ferenc emlékeztetett: az Magyar Nemzeti Bank 50 százalékkal, 750 milliárd forintra emelte meg az első két pillér keretösszegét, az első pilléré 70 százalékkal 425 milliárd forintra, a másodiké 30 százalékkal 325 milliárd forintra nő.
Rámutatott: a világ nagy központi bankjainak utóbbi időben tapasztalható fellépése is azt mutatja, eljött az ideje, hogy a jegybankok a rendelkezésükre álló eszközökkel "pénzt pumpáljanak a gazdaságba", segítsék a növekedés beindítását.
Kérdésre válaszolva leszögezte: ha a program mindhárom pillére az eredeti tervek szerint alakul, akkor is elegendő, biztonságos marad a magyar jegybank devizatartaléka.
Hegedűs Éva szerint nagy szükség van arra, hogy Magyarországon beinduljon a hitelezés, mert hitelezés nélkül nem nőnek a beruházások, nincs gazdasági növekedés. Rámutatott: most a magyarországi vállalati hitelállomány - árfolyamszűrten - 20 százalékkal alacsonyabb szinten áll, mint 2008 végén.
A válság kezdete óta a magyarországi bankrendszer mintegy 1000 milliárd forint hizelezési veszteséget szenvedett el, ennek ellenére a hazai bankszektor a világ egyik legstabilabb bankrendszere, átlagos tőkemegfelelési mutatója magas, 16 százalékot ér el - emelte ki Hegedűs Éva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.