A tavalyi recessziós környezetben a vállalatok jövedelmezősége számottevően csökkent, ám elkezdődött a helyreállás. A gyenge keresleti környezetben a fogyasztói árakban történő alkalmazkodás korlátozott lehet, így a jövedelmezőség javításában hangsúlyosabb maradhat a bér- és egyéb költségek visszafogása.
Mindezzel összhangban az év elején a versenyszférában a minimálbér feletti kereseti kategóriákban csak mérsékelt bruttó béremeléseket tapasztalhattunk – állapítják meg az MNB közgazdászai.
Lassan nő a kereset
Az MNB előrejelzése szerint a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset idén 3 százalékkal emelkedhet, vagyis a központi bank 0,7 százalékponttal vágta vissza várakozását.
A vállalati jövedelmezőség helyreállítása előretekintve is mérsékelt bérdinamikát és javuló termelékenységet tesz szükségessé. Előbbi kialakulását a tartósan laza munkapiaci környezet bérleszorító hatása is támogathatja. Előretekintve, arra számítanak a jegybank közgazdászai, hogy az aktuálisan alacsony inflációnak köszönhetően az inflációs várakozások is alacsony szinten maradhatnak, ami támogathatja a visszafogott bérnövekedés középtávú fennmaradását.
A versenyszférában a bruttó átlagkereset 3,5 százalékkal növekedhet idén, szemben a korábban várt 4 százalék feletti prognózissal; ám ez csak arra elegendő, hogy a lakosság reáljövedelme 0,4 százalékkal emelkedjen.
Előrejelzésük szerint tovább folytatódhat az aktivitás évek óta tartó emelkedése. A növekvő munkakínálat hatása rövid távon nagyobb részben az állami közfoglalkoztatási programokban jelenhet meg. A vállalati szektor munkakereslete a jövedelmezőség javítása miatt idén visszafogott maradhat, az alacsonyabb bérdinamika segítheti a vállalatokat meglévő munkaerő-állományuk megtartásában, vélik az MNB elemzői.
Csökken a foglalkoztatás
A versenyszférában 0,6 százalékkal csökkenhet ebben az évben a foglalkoztatás, ám javult a központi bank várakozása ebben a tekintetben, hiszen három hónappal ezelőtt még 0,9 százalékos visszaesést prognosztizáltak.
A foglalkoztatás megőrzését támogathatja, ha a vállalatok a létszámcsökkentés helyett egyéb alkalmazkodási csatornákat is igénybe vesznek. A rugalmas foglalkoztatási formák alkalmazásának megkönnyítésével az új Munka törvénykönyve megkönnyítheti az úgynevezett intenzív (munkaórákban történő) alkalmazkodást – mutatnak rá a központi bank elemzői.
A versenyszféra foglalkoztatása jövőre 0,4 százalékkal növekedhet, amit segíthet a konjunktúra javulása.
Új munkahelyek nem nagyon keletkeznek idén a prognózis szerint. A foglalkoztatottság 0,2 százalékkal csökkenhet 2013-ban, miközben márciusban 0,1 százalékos visszaesését vártak a központi banknál.
A munkanélküliségi ráta 2013 első negyedévében is a válság alatt kialakult magasabb szint közelében alakult. A tartós munkanélküliek aránya az elmúlt negyedévekben érdemben nem változott. A válság előtti szintnél magasabban alakuló munkanélküliségi ráta, valamint a mérsékelt beruházási aktivitás a gazdaság visszafogott potenciális növekedési ütemére utalnak. A jegybank szerint jelenleg 0,5 százalékos lehet a gazdaság potenciális növekedési üteme.
Laza lett a munkaerőpiac
A Beveridge-görbe alapján az MNB szerint a hazai munkapiac a válság kezdete óta lazább, hiszen sokkal kevesebb új álláshely mellett magasabb munkanélküliség jellemző.
A kibővített munkanélküliséggel (ide értve például azokat, akik részmunkaidőben vállalanak munkát, de szeretnének többet dolgozni; vagy akik szeretnének dolgozni, de valamiért nem tudnak) számolt Beveridge-görbe alapján a válság mélypontja óta egy kitolódott görbén tartózkodhatunk, vagyis a magas munkanélküliségnek részben strukturális okai is lehetnek. Erre utal az is, hogy a hosszú távú (1 éven túl) álláskeresők aránya a válság előtti szintet meghaladja.
A válság a hibás
Az MNB szerint hazánkban a munkanélküliség strukturális okok miatt történő emelkedése már a válság előtti években - 2005 környékén - megkezdődött. A 2007-2008-ban kitört globális gazdasági válság számottevően emelte a munkanélküliséget, tovább növelve a strukturális feszültségeket. A strukturális okokra visszavezethető munkanélküliek arányának emelkedése – nagy részben az állami közfoglalkoztatási programok elindításával párhuzamosan - az elmúlt években megállt, ám a munkapiac keresleti és kínálati oldalának eltéréséből adódó munkanélküliek aránya az ezredforduló értékeihez képest huzamosabb ideje magasabb szinten alakul, ami arra utal, hogy a munkanélküliség hosszú távú egyensúlyi rátája is emelkedhetett.
Érettségi nélkül szinte garantált a munkanélküliség
Az MNB szerint alacsonyan végzettek munkanélküliségi rátája magasabb szintről indult és nagyobb mértékben emelkedett, mint a magasabban végzetteké. Ennek részben demográfiai okai vannak: a munkaerő képzettségi szintje növekszik (nő a felsőfokú végzettségűek aránya az aktív népességen belül). A válság valamelyest ráerősített ezekre a tendenciákra: a szellemi foglalkozásokon belül az egyetemet végzettek aránya nő a középfokú végzettségű (érettségivel rendelkezőkhöz) képest, míg a fizikai foglalkozásokon belül a középfokú végzettségűek aránya emelkedik az érettségivel nem rendelkezőkhöz képest. Az érettségivel nem rendelkező munkavállalók ugyanakkor kiszorulnak a munkapiacról, inaktívvá válnak, vagy nagy eséllyel hosszú távon munkanélküliek lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.