Júliusban a fogyasztói árak 1,8 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Az alacsony éves árnövekedés fő oka a háztartási energia árak jelentős mérséklése. A tartós fogyasztási cikkek körében szintén árcsökkenés történt, mialatt a szeszes italok, dohányáruk, az élelmiszerek és a szolgáltatások átlag felett drágultak egy év alatt.
1 hónap alatt – 2013. júniushoz viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek. Ezen belül az élelmiszerek ára 1,4 százalékkal csökkent, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 11 százalékos árcsökkenésének következménye. Szintén mérséklődött a tojás (3,4 százalék), a liszt (3,2 százalék), a párizsi, kolbász (1,7 százalék) és a cukor (1,4 százalék) ára. Drágult a sertéshús (2,1 százalék), a csokoládé, kakaó (1,6 százalék) és a sajt (1,4 százalék).
A kisebb emelkedést feltételező várakozások helyett 1,8 százalékra csökkent az infláció júliusban az előző havi 1,9 százalékról – hangsúlyozta Suppan Gergely. A TakarékBank vezető közgazdásza kiemelte: A maginfláció 3 százalékról 2,8 százalékra mérséklődött.
Suppan szerint a meglepetést az élelmiszerárak számottevő, 1,4 százalékos havi áresése okozta, így egy év alatt az élelmiszerárak emelkedése 2,8 százalékra mérséklődött a júniusi 4,1 százalék után. Az élelmiszerárak csökkenését döntő mértékben az idényáras élelmiszerárak 11 százalékos zuhanása okozta, ami a tavalyinál érdemben kedvezőbb termésnek köszönhető – tette hozzá.
A júliustól érvényes közműdíjak csökkentésének hatása is részben jelentkezett a júliusi inflációban.
„Az adat megjelenése után gyengülni kezdett a forint, mivel az aktuális pénzromlás üteme messze a jegybanki 3 százalékos cél alatt van, ami teret adhat a további kamatvágásoknak” – vélte Bámli Károly, a Commerzbank közgazdásza. Az eurót 298,5 forint felett jegyzik a reggeli 297 után.
„Az inflációra a következő hónapokban ellentétes folyamatok lehetnek hatással. Míg a dohánytermékek árrésének emelése a következő hónapokban jelenik meg, valamint az elektronikus útdíj bevezetése szintén valamelyest emelheti az inflációt, azonban ez utóbbi hatása inkább a termelői árindexben lesz érezhető, így jórészt közvetett, és jelentősen tompított hatásai lehetnek” – hangsúlyozta Suppan. Kiemelte, ezzel szemben a víz, a csatorna, valamint a szemétszállítás díjának júliustól hatályos csökkentése az augusztus-szeptemberi árindexben fog megjelenni.
A KSH szerint a legnagyobb mértékben az egyéb cikkek drágultak (ide tartoznak: lakás-, háztartás- és testápolási cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek), 0,6 százalékkal, ezen belül a járműüzemanyagokért 1,3 százalékkal kellett többet fizetni. Szintén árnövekedés volt megfigyelhető a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások (0,3-0,3 százalék) esetében. Ez utóbbin belül, az üdülési szolgáltatások 6,7 százalékkal drágultak, mialatt a szemétszállítás csoportjában 5,9 százalékos árcsökkenés volt megfigyelhető, a kéményseprés és a szennyvízszippantás díjának júliusi csökkentése nyomán. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért átlagosan 2,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Csökkent a háztartási energia ára is, 0,4 százalékkal, ezen belül a palackos gázért 6,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A tartós fogyasztási cikkek esetében kisebb mértékű, 0,3 százalékos árcsökkenés volt megfigyelhető.
A víz, a csatorna, valamint a szemétszállítás díjának júliustól hatályos csökkentése az augusztus-szeptemberi árindexben fog megjelenni, míg a palackos gáz, a szennyvízszippantás és a kéményseprés esetében már a júliusi árindex tartalmazza azt – emelte ki a KSH. Ennek oka, hogy az eddigi gyakorlatnak megfelelően az árváltozás akkor kerül kimutatásra az árindexben, amikor a fogyasztóknak az új árat tartalmazó számlát ki kell egyenlíteni. A palackos gáz esetében a tavaly decemberi árakhoz képest, míg a víz- és csatornadíjak, valamint a szennyvízszippantás díja a januári összeghez képest csökkentek tíz százalékkal, míg a szemétszállításért a tavaly áprilisi ár legfeljebb 4,2 százalékkal megemelt összegének 90 százalékát kérhetik el a szolgáltatók.
„Az idén 2,1 százalék, jövőre 2,9 százalék lehet az átlagos infláció, nem számolva a várható további háztartási energiaár csökkentéssel” – prognosztizálta Suppan Gergely.
12 hónap alatt, 2012. júliushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 2,8 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt az idényáras élelmiszerek (11,1 százalék) ára, valamint a sertéshús (6,8 százalék), a sajt (5,7 százalék), az étolaj (4,9 százalék) és a száraztészta (2,9 százalék) is drágult. Árcsökkenés következett be többek között a tojás (11,5 százalék) és a cukor (6,8 százalék) esetében.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 8,6 százalékkal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára is. A szolgáltatások esetében szintén átlag feletti volt az árnövekedés (3,5 százalék), ezen belül a helyi tömegközlekedés ára 5,3 százalékkal került többe. Az egyéb cikkek átlag alatt drágultak (1,7 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,9 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkekért 2,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
A ruházkodási cikkek ára átlagosan 0,2 százalékkal csökkent. A háztartási energia esetében szintén árcsökkenés (8,8 százalék) volt megfigyelhető. Ez utóbbin belül a palackos gázért 7,4, a vezetékes gázért, az elektromos energiáért és a távfűtésért egyaránt 10 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2012. júliushoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.