BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lépett az EKB

Az Európai Központi Bank 0,5 százalékon tartotta az irányadó kamatszintet, összhangban az elemzői várakozásokkal.

Mivel az euróövezet gazdasága elindult a kilábalás irányába a 2011 vége óta tartó recesszióból, így az Európai Központi Bank nem kapott olyan jelzést, hogy további csökkentse az irányadó kamatszintet.

Ugyanakkor inflációs nyomással sem néz szembe a valutaövezet központi bankja, hiszen júliusban 1,6 százalékon alakult az infláció, ami az EKB 2 százalékos célja alatt van.

A kamatdöntés bejelentését követő indoklásban és gazdasági, monetáris politikai helyzetértékelésében Mario Draghi, az EKB elnöke a bő pénzpiaci likviditást biztosító laza monetáris politika folytatása mellett kötelezte el magát.

A tájékoztatón Mario Draghi, az EKB elnöke elmondta, hogy a legfrissebb üzleti hangulatindexek a javulás, a stabilizáció jeleit mutatják a térségben a korábbi alacsony szintekhez képest. A munkaerőpiaci helyzet ugyanakkor változatlanul a javulás gyenge pontja - mutatott rá. Hangsúlyozta, hogy a munkanélküliségi ráta leszorításához a gazdasági szerkezetátalakítási reformok mellett a munkaerőpiaci reformok bevezetésére is gondot kell fordítani.

Az EKB-elnök rámutatott, hogy az inflációs várakozások a térségben stabilak, két százalék alattiak, lényeges árfelhajtó nyomás az euróövezetben nem tapasztalható. Az elkövetkező hónapokban az egyes szektorokban csökkenhetnek ugyan az árak valamelyest, de középtávon az inflációs kockázatok kiegyensúlyozottnak tekinthetők. Esetleges árfelhajtó kockázatok elsősorban a közvetett adók és a nyersanyagárak emelkedéséből, árcsökkentő tényezők pedig a gyenge gazdasági aktivitásból származhatnak. Deflációs kockázattal azonban egyetlen euróövezeti országban sem kell számolni.

Mario Draghi hangsúlyozta, hogy az EKB engedékeny monetáris politikája nagyban hozzáájult a pénzügyi stabilizációhoz az euróövezetben. Elmondható, hogy a pénzpiaci helyzet javulása átgyűrűzött a reálgazdaságra is - mutatott rá. Az EKB által alkalmazott monetáris eszközöknek köszönhetően az év második felében és 2014-ben már megindulhat a fellendülés - mondta. A növekedési kilátásokat azonban változatlanul kockázati tényezők árnyékolják be - figyelmeztetett az EKB elnöke.

Ezek a kockázati tényezők elsősorban a gyenge belső és külpiaci keresletből eredeztethetőek, de összefüggésbe hozhatók a lassú strukturális reformokkal is. Fontos, hogy az euróövezeti országok ne lazítsanak költségvetési konszolidációs erőfeszítéseiken, hanem éppen ellenkezőleg, fel kell gyorsítaniuk a strukturális reformok bevezetését - figyelmeztetett Mario Draghi.

Az EKB a továbbiakban is figyelemmel kíséri a gazdasági és pénzügyi fejleményeket - jelezte az EKB-elnök. Várhatóan a globális kereslet növekedése kedvező hatással lesz az euróövezeti exportra, a belföldi kereslet növekedését pedig az EKB támogatja laza monetáris politikájával.

Az alapkamat még huzamosabb ideig a jelenlegi alacsony, esetleg még alacsonyabb szinten marad - szögezte le a tájékoztatón Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke. Az EKB mindaddig megfelelően bő likviditással látja el a pénzügyi rendszert, amíg annak szükségét látja - hangsúlyozta. A piac kamatemelési várakozásai teljességgel megalapozatlanok - tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.