Új országos hatáskörű szerv, a Nemzeti Öntözési Ügynökség jöhet létre a közeljövőben, ha a kormány elfogadja a hamarosan elé kerülő Nemzeti Vízstratégiát. Az Ügynökség létrehozása a stratégia legfontosabb feladatai között szerepel. A szervezet országos lefedettséggel képes lenne kezelni a mezőgazdaság számára nélkülözhetetlen és meghatározó vízgazdálkodási feladatokat és a létesítmények fejlesztését, kezelését, fenntartását és üzemeltetését. „A mezőgazdaság teherviselő képessége – különösen a versenyképesség szempontjából – véges, ezért is szükséges, hogy az állam szervezett formában és a gazdálkodás helyéhez minél közelebb kerülve lássa el a mezőgazdaságot szolgáló területi vízgazdálkodási feladatokat” – foglalta össze a stratégia lényegi pontját lapunk érdeklődésére a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóosztálya.
A stratégia társadalmi vitája júliusban zárult, az anyaghoz több mint 1300 észrevétel érkezett. A tárca közleménye szerint a javaslatokat a minisztérium feldolgozta, és jelentős részét beépítette. A kormány döntése után a vízstratégia végrehajtása, a konkrét intézkedések a 2014-ben induló Kvassay Jenő-terv részei lesznek.
A stratégia három idősávot határoz meg a feladatok és intézkedések végrehajtására. Az első idősáv, a rövid távú teendőket tartalmazza, amelynek fókuszában az Európai Unió 2014 és 2020 közötti költségvetési ciklusa, illetve annak előkészítő munkái vannak. A stratégia ugyanis elismeri: alapvetúően az uniós pénzekre alapozva lehet érdemi változást előidézni, a szóba jöhető nemzeti források ezen a téren nem érnének el érdemi eredményt. Ez – a későbbi intézkedéseket megalapozó, és az uniós pályázatokat megcélzó – szakasz a koncepció szerint 2014-ben le is zárulna.
A második idősáv, a középtávú, 2021-ig esedékes teendők megállapításával foglalkozik, a harmadik időszak pedig a hosszú távú teendők, vagyis a 2027-ig tartó intézkedések végrehajtását jelentené a stabilizált vízgazdálkodási szervezetrendszer által.
A mezőgazdasági öntözés drámai mértékben leépült a rendszerváltás óta, mára a 4,5 millió hektárnyi szabadon művelhető szántóföld töredékét, csak 80 ezer hektárt öntöznek. A vízellátással kivédenék az aszálykárok jelentős részét –, öntözés esetén egy hektárnyi termőföld ezer euróval több értéket tudna teremni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.