BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint hétszáz településen van gond az ivóvízzel

Mintegy kétmillió lakost érint közel mintegy 700 településen, hogy nem megfelelő ivóvíz áll a rendelkezésükre – hangoztatta a Világgazdaság konferenciáján a Vidékfejlesztési Minisztérium vízgazdálkodási csoportjának főosztályvezető-helyettese. Domahidy László szerint az uniós irányelveknek megfelelő ivóvíz program azért is haladt nehézkesen, mert a megvalósítására nem volt a településeknek elegendő önereje a pályázatoknál.

Domahidy László, a Vidékfejlesztési Minisztérium vízgazdálkodási csoportjának főosztályvezető-helyettese arról beszélt Világgazdaság Önkormányzatok 2014 – A nagy változások következményei című konferenciáján: az ivóvízellátásban uniós irányelveknek kell megfelelni, korábban például az arzéntartalom a magyar szabályozásokban magasabb lehetett. Ilyen tétel még a fluor, a bór, a nitrit, ammónium is. Igen nagy számú település érintett ebben, de egyre jobban csökken a számuk. Kétmillió lakost érintve, több mint 700 településen gond van az ivóvízzel.
 
Nagyon lassan és fékekkel terhelve haladt az ivóvíz program, ennek oka főként az önerő hiánya volt - állapította meg domahidy. Egyes településeken az elnyert forrásokat átirányították más célokra, például járdaépítésre. A kormány önerőalapja lehetővé teszi a beruházásokat, és nem lehet az új jogszabályok szerint a tiszta ivóvízre elnyert pénzeket most már átcsoportosítani. Az uniós határidő, halasztási kérelmet kértek 2012-ben az uniótól 2015. december 31-ig. Ezt nem fogadta el az EU, az egyetlen kitétel az volt, hogy nem minden településen, de a kismamáknak biztosítani kell a tiszta ivóvizet. Ezután hozták létre az ideiglenes, mobil ivóvízellátó helyeket, például a honvédség segítségével. Az előírt határidőket nem teljesítettük, de átmeneti vízellátást végeznek, s talán megértő lesz az EU, így nem lesz kötelezettségszegési ellátás. A végleges projektek Domahidy reményei szerint mielőbb befejeződnek. A jövő évi büdzsében 4,5 milliárd forint lesz ivóvíz-pályázati célokra.
 
Domahidy egyetértett azokkal a polgármesterekkel, akik szerint igen későn, október 15-én írták ki az újabb pályázatokat, pedig már áprilisban elkészültek a kiírások.
 
A szennyvízprogram ugyancsak uniós irányelvek szerint történik. 2015. december 31-ig a 2000 fő feletti településeken korszerű, uniós irányelveknek megfelelő szennyvízelvezetésnek kell lennie. Eddig kell el kell számolni az ez irányú uniós pénzek elszámolásával. A kistelepülések egyébként elvileg létrehozhatnak agglomerációt, hogy szennyvízhálózatot építsenek. Egy település pedig akár több agglomerációhoz is tartozhat. A lakosság 73,1 százaléka csatlakozott a gyűjtőrendszerre Magyarországon. Megnövelték a talajterhelési díjat, hogy fokozzák a csatlakozási kedvet. Magyarországon jelenleg 326 szennyvíztisztító telep van, ezek száma 2015-re megduplázódik. 141 millió forint lehet lakossági szennyvízelvezetési pályázatokra a jövő évi büdzsében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.