A hivatal közleménye szerint a budapesti és a Heves megyei cég - amelyeknek a létrehozói és irányítói ugyanazok - zöldséget és gyümölcsöt feldolgozó üzemek létrehozása címén pályázott állami és uniós támogatásra.
A fővárosi vállalkozás 420 millió forintot vett fel, a hevesi 270 milliós támogatást igényelt a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól.
A helyszíni ellenőrzéskor kiderült, hogy az egyik üzem gépeit szabálytalanul szerelték össze, így azok csak látszólag voltak alkalmasak a termelésre. A másik üzemből pedig korábban elszállították a berendezéseket, így nyilvánvalóvá vált, hogy ott valójában nem is terveztek gyümölcsfeldolgozást - írták.
A csalás leleplezése után a hivatal nem utalta át a korábban megítélt, de még ki nem fizetett összeget, és feljelentést tett a NAV pénzügyi nyomozóinál.
A közlés szerint a két cég mögött ugyanaz az elkövetői kör állt, amelynek tagjai a pályázat benyújtásához szükséges önerőt offshore cégektől kapott kölcsönökből biztosították. Őstermelőktől, külföldi és magyar társaságoktól beszállítói szándéknyilatkozatot szereztek be.
A költségvetési csalás gyanúja miatt országszerte 32 helyen egyszerre jelentek meg a pénzügyi nyomozók, a bevetési főigazgatóság járőreivel és az adóhivatal revizoraival együtt. A társaságok székhelyén, telephelyein, az ügyvezetők lakásán, valamint a könyvelőknél tartottak házkutatást. Gyanúsítottként hallgattak ki öt embert, a cégcsoport irányítóit és az ügyvezetőket.
A pénzügyi nyomozók 800 millió forint értékű berendezést foglaltak le, egy gyümölcsfeldolgozó és egy gyümölcsaszaló üzem komplett gépparkját. Az ügyben a NAV közép-dunántúli regionális bűnügyi igazgatósága nyomoz költségvetési csalás gyanúja miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.