BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GMO: Brüsszel most sem döntött

A tagállamokhoz passzolta a döntést az 1507-es jelzésű GMO-kukorica ügyében tegnap az Európai Bizottság. A Pioneer 2001 óta vár az engedélyre, a természetvédők szerint akár már ma elutasítható lett volna a kérés.

Az Európai Unió Tanácsához, vagyis a tagállamok szakminisztereihez utalta a döntést az Európai Bizottság arról, hogy jóváhagyják-e a Pioneer 1507 nevű, génmódosított kukoricafaj termesztésének engedélyezését az Európai Unióban – közölte Brüsszel tegnap. A bizottság azt is közölte, hogy ha a tagállamok a tanácsban nem utasítják el minősített többséggel az engedélyezési javaslatot, akkor a brüsszeli testületnek automatikusan ki kell bocsátania a tíz évre szóló termesztési engedélyt. A bizottság kérte, hogy a környezetvédelmi miniszterek tanácsának esedékes ülésén, amelyre december 13-án kerül sor, megvitathassa a kérdést a tagállamokkal. Brüsszel javaslata az is, hogy a jövőben a tagállamok bármely okra, tehát nem csak egészségügyi, vagy környezetvédelmi aggodalmakra hivatkozva tilthassák meg a genetikailag módosított szervezetek termesztését.

Az 1507-es kukoricát azzal a céllal fejlesztették ki, hogy ellenálló legyen egyes, a kukoricára ártalmas molyfajták lárváival szemben. Élelmezési és takarmányozási célra jelenleg fel lehet használni az Európai Unióban, de termesztése nem megengedett. A Pioneer vállalat 2001-ben kérelmet nyújtott be az 1507-es kukorica termesztésének engedélyezésére a vonatkozó uniós irányelv keretében. Mivel sokáig gyakorlatilag semmi sem történt az ügyben, 2007-ben a Pioneer intézményi mulasztás miatt már eljárást indított a Törvényszék előtt a Bizottság ellen, mivel az nem nyújtott be határozatot a szabályozási bizottságnak, amely alapján szavazásra bocsáthatták volna a szóban forgó kukorica engedélyezését.

Az Európai Bizottság mai ülésén zöld utat adott a Pioneer által kifejlesztett, 1507 néven ismert génmódosított kukorica termesztésének – közölte ma közös közleményben a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Greenpeace. A Greenpeace és a Magyar Természetvédők Szövetsége arra szólítja fel a kormányt, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy a tagállamok elutasítsák a génmódosított kukorica engedélyezését.

„A Bizottság a mostani döntésével a tagállamokra tolta a döntés felelősségét, jóllehet meglett volna a joga arra, hogy elutasítsa az engedélyeztetési kérelmet” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Fidrich Róbert. A Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője hozzátette: az uniós jogszabályok értelmében az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (EFSA) vizsgálnia kellett volna, hogy milyen hatással járna az 1507-es kukorica bevezetése. „Ennek a kukoricának egyik legjellemzőbb tulajdonsága, hogy teljesen rezisztens a glüfozinát gyomirtóval szemben, felhasználásának tehát csak úgy van értelme, ha ezt a gyomirtót is használják. Mivel ennek hatását nem vizsgálták, ezen az alapon az Európai Bizottság már most is elutasíthatta volna az engedély megadását” – nyilatkozta lapunknak Fidrich Róbert.

Ellenlobbiba kezd a minisztérium

Az engedélykérelemmel kapcsolatos korábbi tárgyalások során Magyarország, más tagállamokkal együtt minden lehetséges fórumon kifejtette aggályait, 2009-ben pedig az adott GM kukorica engedélyezése ellen szavazott – közölte az ügyben a Vidékfejlesztési Minisztérium. A tárca hozzáteszi: a kormány az eddigiekhez hasonlóan továbbra is következetesen folytatja a küzdelmet, és az azonos állásponton álló tagállamokkal és a civil szervezetekkel szoros együttműködésben erőteljes lobbi tevékenységbe kezd annak érdekében, hogy decemberben a lehető legtöbb miniszter utasítsa el az engedélyezést.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.