Az 1507-es kukoricát azzal a céllal fejlesztették ki, hogy ellenálló legyen egyes, a kukoricára ártalmas molyfajták lárváival szemben. Élelmezési és takarmányozási célra jelenleg fel lehet használni az Európai Unióban, de termesztése nem megengedett. A Pioneer vállalat 2001-ben kérelmet nyújtott be az 1507-es kukorica termesztésének engedélyezésére a vonatkozó uniós irányelv keretében. Mivel sokáig gyakorlatilag semmi sem történt az ügyben, 2007-ben a Pioneer intézményi mulasztás miatt már eljárást indított a Törvényszék előtt a Bizottság ellen, mivel az nem nyújtott be határozatot a szabályozási bizottságnak, amely alapján szavazásra bocsáthatták volna a szóban forgó kukorica engedélyezését.
Az Európai Bizottság mai ülésén zöld utat adott a Pioneer által kifejlesztett, 1507 néven ismert génmódosított kukorica termesztésének – közölte ma közös közleményben a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Greenpeace. A Greenpeace és a Magyar Természetvédők Szövetsége arra szólítja fel a kormányt, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy a tagállamok elutasítsák a génmódosított kukorica engedélyezését.
„A Bizottság a mostani döntésével a tagállamokra tolta a döntés felelősségét, jóllehet meglett volna a joga arra, hogy elutasítsa az engedélyeztetési kérelmet” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Fidrich Róbert. A Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője hozzátette: az uniós jogszabályok értelmében az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (EFSA) vizsgálnia kellett volna, hogy milyen hatással járna az 1507-es kukorica bevezetése. „Ennek a kukoricának egyik legjellemzőbb tulajdonsága, hogy teljesen rezisztens a glüfozinát gyomirtóval szemben, felhasználásának tehát csak úgy van értelme, ha ezt a gyomirtót is használják. Mivel ennek hatását nem vizsgálták, ezen az alapon az Európai Bizottság már most is elutasíthatta volna az engedély megadását” – nyilatkozta lapunknak Fidrich Róbert.
Ellenlobbiba kezd a minisztérium
Az engedélykérelemmel kapcsolatos korábbi tárgyalások során Magyarország, más tagállamokkal együtt minden lehetséges fórumon kifejtette aggályait, 2009-ben pedig az adott GM kukorica engedélyezése ellen szavazott – közölte az ügyben a Vidékfejlesztési Minisztérium. A tárca hozzáteszi: a kormány az eddigiekhez hasonlóan továbbra is következetesen folytatja a küzdelmet, és az azonos állásponton álló tagállamokkal és a civil szervezetekkel szoros együttműködésben erőteljes lobbi tevékenységbe kezd annak érdekében, hogy decemberben a lehető legtöbb miniszter utasítsa el az engedélyezést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.